Начало / Свят / Сръбски интелектуалци във фотосесия с правописния речник

Сръбски интелектуалци във фотосесия с правописния речник

12928380_10156739166270182_6304242086089962324_n

От няколко месеца на територията на Сърбия, чрез билбордове и рекламни флаери, в градския транспорт и на обществени места, тече кампанията „Да съхраним сръбския език“. Инициативата е на Министерство на културата и информационните технологии, в партньорство с Народната библиотека в Белград и филологическия факултет на Белградския университет.

Поводът е новият „Речник на сръбския език“ и приложенията към него – „Правопис“ иНормативна граматика“, издадени от „Матица Сръбска“. Привлечени към акцията са популярни личности от медиите, културата и шоубизнеса. Включват се Емир Кустурица и близката напоследък с него Моника Белучи. Целта е да се привлече вниманието към всички грешки и недоумици, с които днес изобилства сръбският.

В света на комуникацията речта става все по-опростена. Изкривяването и бюрократизацията ù са глобален проблем. Най-много ме дразни бъркането на „евро“ с „еуро“- казва министърът на културата Владан Вукославлевич. С научни семинари, с клиповете по телевизията, с един мащабен маркетингов подход и с такова театрално представяне, обхващащо цяла Сърбия, ще продължим да алармираме колко е важна културата на говора в цивилизационен план и в частност за ежедневието ни“ – подчертава Вукославлевич.negujmo-srpski-4

Сръбският най-малко се поддава на каквато и да била норма, особено след разпада на Югославия. Колкото държави, толкова и езици съществуват там. Децата в средното училище, в зависимост от семействата, от които произхождат, често побъркват учителите със странна смесица от латиница и кирилица, като последната според тях е измислена от Вук Караджич. Имената на братята Кирил и Методий не им говорят нищо. Впрочем, по време на Възраждането Караджич изтъква в своя “Додатък към Санктпетербургските сравнителни речници на всички езици и наречия, с особен оглед към български език“ водещата ни роля в европейската наука. Присъствието му в творчеството на Любен Каравелов е знаменито, а статията на Каравелов за сърбите „Крива ли е судбина?“ става христоматийна. Днес величието и на двамата е история. Струва си да помним това, когато караме бясно на сръбска и българска магистрала и ни се изпречи билборд с реклама на… книга, нека да е речник. Вместо да сравняваме кой кого превъзхожда по закърпени дупки, защото пътят ни е общ. Или поне можеше да бъде…

Прочетете още

colored-pencil-3987165_1920

Правописният речник на БАН ще е дигитален

Всеки ще може да проверява правилно ли пише Българската академия на науките ще разработи всъщност …