Пет заглавия за извънредни ситуации от любимия книжар на Бургас
Нямаше как да знам преди две седмици и половина, когато си подреждах книгите и с удоволствие посрещах клиентите в моята книжарница, че това ще ми бъде отнето от нещо, дето не се вижда с просто око, но обсеби мислите ни, нощите и дните, затвори ни по къщите, изолира ни от близки и приятели и зададе друг тон на нашето ежедневие. Подчинихме се на толкова много забрани и останаха толкова малко неща, с които можем да избягаме от това извънредно положение. Едно от тях е бягството на духа, бягството в книжния свят, единственото разрешено от Кризисния щаб бягство от карантината. Затова бих ви препоръчала някои от моите любими напоследък заглавия.
„Плитката“ от Летисия Коломбани. Книга за силни жени, амазонки, които не се предават никога. Смита, Джулия и Сара – трите героини, родени в различни краища на света, с коренно различно социално положение, но свързани здраво от факта, че са Жени. Техните животи се преплитат и дават надежда, че доброто и щастието не са мираж, те съществуват и много, ама много зависят от самите нас.
„Загадката Анри Пик“ от Давид Фоенкинос. Сюжетът на романа се върти около една новооткрита гениална книга в странна библиотека. Библиотека за отхвърлените от издателствата ръкописи. Кой я е написал в действителност? Наистина ли Анри Пик е автор на това прекрасно четиво и кой е всъщност Анри Пик? Как този отхвърлен ръкопис променя живота на всички герои, които се докосват до него? Типично френско четиво, елегантен и интелигентен разказ, който би се харесал на всички книжно изкушени читатели.
„Остани с мен“ от Айобами Адебайо. Нигерийска история за любов, препълнена с изпитания за отстояването на ценности и сблъсъка им с традициите. Йежиде и Акин – студенти, млади и влюбени, се женят и вярват, че любовта им е всичко, от което се нуждаят, за да са щастливи. Но съдбата не е на това мнение и ги поставя пред чудовищни избори, те извършват немислими постъпки само за да останат заедно. “Остани с мен“ е книга, която е трудно да разкажеш, тя трябва да бъде прочетена от първата до последната буква и гарантирано ще остави дълбока следа у читателя. Този роман е за хора, които са чели и харесват книгите на Халед Хосейни и Надя Хашими.
„Изкушението да бъдеш щастлив“ – Лоренцо Мароне. В никакъв случай не става дума за психологическа литература от типа „помогни си сам“. Главният герой е на 77 години, вдовец, който прави равносметка на живота си. Пропита е от тънък италиански хумор, динамична, ту весела, ту тъжна, ту сладка, ту горчива – история, която те кара и да се усмихнеш, и да се замислиш как човек търси своето място в живота във всички възрасти. Един италиански Уве е този герой, но по-топъл, средиземноморски тип.
„Кукувича прежда“ от Христо Карастоянов. Великолепно написан роман. Нарежда се заслужено сред няколкото най-високи образци на българския исторически роман въобще. Разказването на Христо Карастоянов е виртуозно, както в регистъра на комичното, така и в този на
трагичното. Ужасно смешна книга и заедно с това ужасяваща и страшна. Препоръчва се горещо на феновете на „Чамкория“ от Милен Русков.
Останете си в къщи, четете книги, бъдете здрави и вярвайте в добрите новини, които ни очакват!