Начало / Автори / Марио Варгас Льоса: Най-важната роля на литературата е да възпитава критично мислене

Марио Варгас Льоса: Най-важната роля на литературата е да възпитава критично мислене

Марио Варгас Льоса е един от най-известните съвременни писатели и социални критици. Макар да наближава 79 години Нобеловият  лауреат за литература не показва признаци на забавяне на темповете на работа. От февруари на българския книжен пазар е последният му роман „Герой по неволя“. По повод предстоящото излизане на книгата и в Обединеното кралство, Льоса говори пред британският „Телеграф“.

Льоса дебютира на театралната сцена в края на януари в постановката „Tales of the Plague“. Може ли обаче да се каже, че той вече ще се подвизава в ново поприще?

„Не, не, не! Моята актьорска кариера вече приключи. Но какво невероятно и обогатяващо изживяване беше! Никога не съм се страхувал повече в живота си.“

Постановката представлява интерпретация на класиката „Декамерон“ от Джовани Бокачо. По повод появата си на сцената в Мадрид, Льоса казва:

„Всеки човек, в един или друг момент, мечтае да бъде някой друг. Да има друга идентичност поне за малко. За някой като мен, който цял живот създава измислени герои, да се превърна в такъв, беше фантастично преживяване.“

„Герой по неволя“ е последният от над 40 романа, есета, разкази и пиеси, които авторът е написал. Той се вдъхновил за историята от новина, която прочел във вестник.

„В един северен град, един собственик на малък бизнес, със скромен произход, публикувал съобщение до местната мафия в пресата. Уведомил ги, че няма да позволи да го рекетират по никакъв начин. Да опитат каквото поискат, но той вече е заел публично позицията си и няма да се пречупи. Това е единствената информация за главния герой, която разбрах.“

Новият роман на Льоса е местна мелодрама и не съдържа политическата натовареност на по-ранни негови издания, като „Разговор в Катедралата“ и „The War at the End of the World“.

„Когато бях млад много се възхищавах на Камю и Сартр. Сартр казваше, че войните са просто действия, а литературата е начин да промениш историята. Сега знам, че макар литературата да може да променя статуквото, нейното влияние може да се контролира много по-малко, отколкото си мислех преди. Мислех си, че ако пишеш по определен начин или по определена тема, можеш веднага да предизвикаш промени. Това е абсолютно грешно схващане. Нямам предвид, че литературата няма ефект. Най-важната й роля е, че възпитава критично мислене у читателите, макар и в много общ вариант. Ако се обградиш, така да се каже, с добра литература,  с добра култура, си много по-труден за манипулация.  Много по-наясно си какви са опасностите, които те грозят. Все още вярвам в литературата, но не по догматически и секретарски начин.“

„Герой по неволя“ е много по-оптимистичен роман в сравнение с последните заглавия на латиноамериканския писател. Той обаче представя на читателя герои, характерни за ранното му творчество.

„Спомням си, че по времето, когато бях млад, да имаш литературно или артистично призвание беше голяма драма, защото си много, много изолиран от останалия свят. Такъв човек знаеше, че се превръща в маргинал, и че ако организира живота си около това призвание, ще бъде тотално отлъчен. Това сега е различно, особено в големите градове. Дори в Лима можеш да бъдеш художник, музикант или поет. Трудно е, но не и невъзможно. Преди изглеждаше напълно нереално. Именно с такива представи са възпитани героите в книгата.“

Макар романът да излиза през 2015 г., в разгара на Цифровата революция, действието се развива в изолирани от високите технологии райони. Марио Варгас Льоса държи под око технологичния напредък, но не е убеден, че културата върви в правилната посока.

„Едно от несъмнено позитивните неща е, че цензурата днес, е на практика невъзможна. Но потокът от масова информация прави така, че категориите се размиват и всичко се мери с един аршин. Функцията на един критик беше да очертае и категоризира, да създаде йерархия в информацията. Сега тази фигура изобщо не съществува. А критикът беше важна фигура за един роман. Сега романите, които четем, целят единствено забавление. Те са добри, изгладени, написани с ефективна техника. Но това не е литература, а инструмент за забавление.“

Макар да гони 80, Марио Варгас Льоса планира да бъде активен до края на дните си. Той продължава да води колонката си в „Ел Паис“, а има и други проекти.

„Имам проекти, но това, което нямам достатъчно, е време. Важно е да бъдеш жив, в пълния смисъл на думата, до края. Не бива да позволяваш да си победен още приживе…“

Свързани заглавия

Нов роман на Льоса излиза на български в началото на февруари

Марио Варгас Льоса дебютира на театралната сцена на 78

Марио Варгас Льоса: Разстрелът на почти цялата редакция на „Шарли ебдо“ означава западната култура да се откаже от правото на критика

Марио Варгас Льоса: Убеден съм, че литературата, писана за екрани, ще е конформистка
Марио Варгас Льоса: Хубавата литература е фундаментална за еволюцията на индивидите
Марио Варгас Льоса се съмнява в творчеството си
8 латино автори, които всеки трябва да познава
10 писатели, които ще се четат и след 100 години

„Герой по неволя“ тук

Прочетете още

XIF5C3J4CNGGNO6UVPZYVFADLU

И нобелов лауреат за литература е забъркан в Досиетата Пандора

Офшорна компания се води на негово име Марио Варгас Льоса е сред стотиците знаменитости, чиито …