Начало / Автори / 10 писатели, които ще се четат и след 100 години

10 писатели, които ще се четат и след 100 години

Макар да се смята, че в съвременния свят всичко е нетрайно и временно, все още има писатели, чието творчество поставя универсални проблеми извън пределите на времето. Сайтът flavorwire.com представя 10 съвременни автори, които вероятно ще бъдат четени и след 100 години.

1. Габриел Гарсия Маркес. Маркес е фигурата на магическия реализъм. Стил, който се наложи със  „Сто години самота”. Има и Нобелова награда. Неговата популярност ще продължи да се предава от поколение на поколение.

2. Харуки Мураками. Той съчетава в себе си качества, които гарантират трайност на неговото творчество – достатъчно странен е, за да е харесват от критици и литерати, достатъчно достъпен, за да бъде читаем от широката аудитория. Освен това има силно межднародно присъствие.

3. Кормак Маккарти. Вече е смятан за легендарен автор, в най-скоро време ще започне да бъде причисляван към класиците на американската литература. Помага и фактът че негови книги са превръщани в успешни филми.

4. Стивън Кинг. Подобно на Маккарти, киното също му носи още известност. Той е достатъчно плодотворен писател с достатъчно голяма фенска база, за да не бъде забравен скоро.

5. Лидия Дейвис. Може да не е автор на бестселъри, но е избрала собствена форма – кратък разказ – което я прави уникална. Освен това е от любимците на критиците, така че, вероятно ще издържи теста на времето, поне в академичните кръгове.

6. Джоан Роулинг. Може би някои от вас не я смятат за сериозна писателка, но да погледнем фактите в очите – прекалено много деца са чели за Хари Потър, за да избледнее Роулинг. Както знаем, много често четем книги, които родителите ни са харесвали и ги предаваме и на нашите деца. Такъв ще бъде случая и тук.

7. Тони Морисън. Тя вече е легенда. Има „Нобел”, „Пулицър”, а от скоро и Медал на свободата. Тя е революционерка в американската литература, показвайки гледната точка на чернокожата жена.

8. Филип Рот. Рот също е от тези, които се харесват  и на масите, и на критиците. Успява да постигне популярност, без да пише с цел да се хареса на всички.

9. Марио Варгас Льоса. Още един нобелов лауреат. Льоса не само е велик писател, но е и много значима личност в международен план. Изглежда точно като човек, който ще бъде актуален и след век.

10. Дорис Лесинг. Освен, че е призната за една от най-добрите писателки, Лесинг пише и в най-различни жанрове. Това е доста добра гаранция, че ще бъде актуална и след много години.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

19 Коментари

  1. А Дан Браун защо го няма ми е страшно интересно? „Шифърър на Леонардо“, „Изгубеният символ“, нищо ли не ви говори?

    • Защото класацията е само за качествени автори, както си личи от всички присъстващи в нея 😉 Дан Браун е посредствен комерсиален автор без особени качества като писател

  2. Светлана

    А Толкин?

  3. A Джейн Остин?

  4. Елиф Шафак със сигурност ше издържи устоите на времето! „Любов“ ще поразява и след 100 години!

  5. Животно

    Като добавим Гьончо Белев и Нора Робъртс всичко си идва на мястото. Жалко за Маркес и Льоса.

  6. В тази класация имат място поне три пъти по десет!

  7. Тодор Карастоянов

    Здрасти Жувотно!
    Изкисках се буйно на твоя текст. Бих добавил още Калин Терзийски, Ваня Щерева и Людмила ФилиповнНа. Владо Далаверов не влиза в таз класация, щото тия са еднодневки, някакви си сто години, миг кратък кат мойта полюция. Даверов, Алек/сей/ Петро…, пардонь, Попов, Господин Георгиев – та ге гонят Омира! И го задминават, маа му!…

  8. А защо я няма в списъка Айн Ранд?

  9. Ринсуид

    И след сто години, както и сега, над всички тези ще бъде Тери Пратчет.

  10. Абе,те пишат за автори,които и след 100 години ще се четат.Джейн Остин се чете повече от 100 години.Говорят ви за съвременни автори.

  11. Аз бих казал Гор Видал – „Сътворението“ е меко казано класика.

  12. Албер Камю

  13. Селинджър

    А бе, тук пак големи глупости.
    Все по-глупави неща в мрежата, а-аа?
    Авторката Оцеола, що я няма?
    И като говорим за съвременни автори,
    без д-р Михайлов няма да стане!
    Вярно, че е малко еднообразно самоцелен,
    но пък въведе нов жанр, който остана
    недостижим за Джимо Мекерето –
    политически лирико-его-приапизъм.

  14. забравяте и българските автори..

  15. А Достоевски, Толстой??! Не е нормално в една подобна класация да няма името на поне един руски класик. Прави ми впечатление, че и в други ваши класации липсват руски автори. Руската литература неслучайно влиза в раздела световна класика…

  16. Филолог

    Хора, вие не четете ли източниците на информация? Обикновено са в първите изречения. Кого обвинявате, че няма български и руски писатели в класациите? Англоезичните им автори ли? Ами пишете им на тях, какво повече?

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...