Начало / Автори / Марио Варгас Льоса и Кристина Пери Роси са писателите на 2021-а

Марио Варгас Льоса и Кристина Пери Роси са писателите на 2021-а

Имената им са най-споменавани в испаноезичния свят

mario-vargas-llosa134-940x592

Годината беше трудна за Марио Варгас Льоса – 85-годишният носител на Нобелова награда за литература попадна в Досиетата Пандора заради офшорна фирма на Британските Вирджински острови. После обаче дойде ред и на голямо признание!

Перуанският писател, който има испанско гражданство, получи място във Френската академия, макар да не отговаря на условията. Обществото на безсмъртните, както наричат още академията, приема в редиците си хора до 75-годишна възраст. Така той ще е първият носител на Нобелова награда за литература от времето на Франсоа Мориак насам.

Академията съществува от 1635-а – неин създател е кардинал Ришельо. Възрастовото ограничение пък е от 2010 г. Една от основните цели на организацията е да опази чистотата на френския език. Льоса го говори прекрасно, макар да не е писал никога на френски.

Писателят ще е 35-ият член на Френската академия – в състава има и шест жени. Марио Варгас Льоса ще заеме креслото на Мишел Сер – френският философ, който почина на 88 преди около две години. Същото място е заемано през 19. век от Алексис дьо Токвил, който изследва гражданските общества и последствията от изравняването на правата. Пак там е седял и маршал Фош, на който се приписва съюзническата победа в Първата световна война.

Наблюдателите отбелязват, че сега Льоса получава чест, която била отказана навремето например на Жул Верн и Емил Зола.

Льоса е жив класик на 85 – името му се споменава наравно с това на Маркес и Кортасар. Признание обаче дочака и най-известната жена от поколението, което направи южноамериканската литература хит в целия свят. Става дума за Кристина Пери Роси, която получи престижната награда „Сервантес” тази година. Писател, поетеса и журналист, наградата идва точно за 80-годишния ѝ юбилей. Разказите ѝ са смятани за уругвайския отговор на създаденото от Борхес. Роси иска да докаже, че еротиката не е територия, запазена за мъжете-писатели. За нея страстта и копнежа са мотор на съществуването ни изобщо.

Cristina-Peri-Rossi-wins-the-2021-Cervantes-Prize-and-becomes

Родена в Монтевидео, от 1972-а живее в изгнаничество. Затова и логично именно изолираността става главна тема в творбите ѝ. La nave de los locos или „Корабът на глупаците” е смятан за най-известния ѝ роман. Много съвременни испаноезични писателки вървят в коловозите, утъпкани от Роси. Сега тя става едва шестата жена, която получава „Сервантес”

Лира.бг по материали от France Info и BBC News Mundo

Прочетете още

2

Носителят на „Перото“ Евгени Черепов: Книгите са моята пауза от онлайн света

Тежеше ми притеснението дали съм добър писател, казва той „Извън обхват“ е една от книгите, …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...