Джонатан Франзен отправи остри критики към своята колежка Дженифър Уайнър, съобщи huffingtonpost.com. Франзен беше интервюиран от списанието на университета „Butler University“ и беше попитан за жените в литературата и за начина, по който някои писателки, като Дженифър Уайнър, промотират творчеството си в социалните мрежи. Въпросът е провокиран от факта, че по-рано Уайнър заяви, че темите в книгите на Франзен нямаше да бъдат взимани толкова на сериозно, ако авторката им е жена. Ето какво каза писателят:
„Има нещо в Дженифър Уайнър, което просто не е правилно. Тя иска уважение, което не само мъжете критици, но и жените критици нямат за нейното творчество. Използва вечния проблем и клишето за неравенството между половете, за да се рекламира. Тези теми са идеални за социалните медии, където не се налага да използваш разумни аргументи. Просто туитваш, например. Къде е дългото й е есе по един или друг въпрос, в което думите й имат смисъл? В думите й няма смисъл, затова тя просто туитва. Няма разумен аргумент затова защо писането по формула трябва да получава признанието на „Ню Йорк Таймс“. Ако Уайнър е говорителката на жените, пишещи сериозна литература, това е много зле за тях.“
Франзен, един от най-добрите съвременни американски автори, допълни, че не е чел нито една книга на Уайнър, защото никой никога не му е препоръчвал нейн роман. Авторката на книги като „Нищо общо“ и „Добър в леглото“ му отговори с поредица постове в социалната мрежа „Туитър“.
„Джонатан Франзен е най-лошото интернет гадже в историята. Ако той вярва, че никога не съм говорила сериозно за нещата, в които вярвам, сигурно неговият „Гугъл“ е счупен“, написа Уайнър.
Дженифър Уайнър, родена 1970 г., пише романи в жанр чиклит. Изявава се още като журналистка и телевизионен продуцент. На български са преведени книгите й „Добър вечер, Никой“, „Добър в леглото“ и „Нищо общо“.
Свързани заглавия
Новият роман на Джонатан Франзен излиза догодина
Биография на Джонатан Франзен излиза в края на 2015 г.
В писателската кухня – Джонатан Франзен интервюира Даниел Келман
Джонатан Франзен: Освободителите от Силиконовата долина са или морални идиоти, или лъжци
Джонатан Франзен: Днешните автори са обсебени от самореклама
Джонатан Франзен, идвай при нас!
„Свобода“ от Джонатан Франзен (откъс)
Много образно за безобразното (или безобрàзното)
Джонатан Франзен: Моделът на „Амазон” е непочтен
Джонатан Францен чете в книжарница, пострадала от „Санди”
HBO отказа да излъчва сериал по „Поправките” от Джонатан Францен
Есе на Джонатан Францен ще бъде адаптирано на „Бродуей”
Джонатан Францен: „Туитър” е дразнещ
Джонатан Францен: Сериозните читатели винаги ще предпочитат печатните книги
Джонатан Францен: „Окупирай Уолстрийт” направи колосален пробив в американското мислене
Макс Фриш „анкетира“ Джонатан Францен
Зондхайм, Францен и Уилкерсън с награди „Хартланд”
Книги от Франзен тук