Начало / Свят / Библиотеката на бъдещето получи нови творби

Библиотеката на бъдещето получи нови творби

Проектът е с крайна дата през 2113

kp_future_library_forest_026

Създателка на Библиотеката на бъдещето е Кейти Патерсън. Шотландската художничка стартира проекта с помощта на своята норвежка приятелка Ан Беате Ховинд през 2013-а. Мястото е край Осло, а библиотека там… засега няма.

На един от склоновете край норвежката столица растат смърчове, които ще имат специална мисия. Когато се издигнат на 30-метрова височина, ще се превърнат в хартия за необикновена колекция от книги на Библиотеката на бъдещето.

Проектът разчита на това, че известни писатели създават творби специално за идеята – творби, които ще бъдат публикувани едва след 100 години. Кейти Патерсън вижда в това възможност да демонстрираме отговорност спрямо онези, които идват след нас.

Първата книга, написана специално за Библиотеката на бъдещето, е на Маргарет Атууд. След Scribbler Moon, както е заглавието, са създадени още доста произведения. Сред авторите, подарили творби на библиотеката, са Дейвид Мичъл, Сьон Сигурдсон, Елиф Шафак, Оушън Вуонг и др.

Библиотеката получи и тазгодишните книги, които ще излязат на свой ред след столетие. Те са от зимбабвийката Цици Дангарембга и норвежеца Карл Уве Кнаусгор. По регламент авторите нямат право да разкриват подробности от сюжетите. Единственото, което могат да споделят с публиката, е заглавието на своята книга.

Всички ръкописи се заклюват в стъклени чекмеджета в Обществената библиотека на Осло. През 2114-а ще започне втората част от проекта. Тогава ще бъдат отсечени дърветата и на хартията, в която ще се превърнат, ще бъдат отпечатани „тайните” книги.

Това е проект, който се съсредоточава върху онези, които още не са се родили – обяснява Патерсън. – Всъщност и много от писателите, чиито книги ще са част от Библиотеката на бъдещето, също не са се родили.”

future

Идеята ѝ хрумва, докато работи като камериерка в Исландия. Пейзажът я впечатлява, за него казва, че е запечатал времето и енергията на Земята. Първият ѝ проект е да запише звука от топящ се исландски ледник и да го направи достъпен за всички на специална телефонна линия.

Тихият салон, както се нарича мястото, където ще се пазят ръкописите за Библиотеката на бъдещето, вече също е отворен за посетители. Намира се на последния етаж на Обществената библиотека в Осло, като посетителите се събуват, преди да пристъпят сред специалните стъклени чекмеджета – общо 100 на брой.

Снимки от Future Library, Visit Norway и Ingleby Gallery

Прочетете още

Garmus-hp-IMG_4111

Инфлацията принуди германците да свият разходите за книги

Най-продаваната книга за 2022-а е „Уроци по химия“ Книжният пазар в страната изживява по-слаба година – …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...