Винаги в навечерието на Деня на будителите се присещаме (може би недостойно рядко) за съвременните будители – учители, просветители. В тази категория обаче няма как да не влязат едни хора, чието поприще и страст е едно – разпространението на книгите и писменото слово и издигане на любовта към четенето. Книжари и библиотекари.
В lira.bg често Ви „разхождаме“, макар и виртуално, из най-красивите книжарници и библиотеки в света. Дни след края на Франкфуртския панаир на книгата за 2016 г. Ви повеждаме към Германия и нейните най-величествени библиотеки, за които разказва www.dw.com.
Градската библиотека в Щутгарт
Тази институция е планирана и с дизайн, който да й позволи да бъде интелектуален и културен център. Построена е през 2011 г. и представлява кула от 9 куба-етажи. Фасадата й е от стъклени тухли, а интериорът е решен в искрящо бяло. Цветът се придава от книгите, разположени по стелажи около стените. Нощем библиотеката свети в различни цветове.
Библиотеката на дукеса Анна Амалия
Това е малка сграда във Ваймар, която е дом на множество книги, карти, партитури и древни регистри. Името си получава от дукесата, която установява, че колекцията книги на местния съд е преместена през 1766 г. в Библиотеката Рококо. Пожар през 2004 г. унищожава част от ценната колекция. Сградата е част от световното културно наследство и е ремонтирана и отново работи три години по-късно.
Библиотека Херцог Август
Библиоттека Аугуста, или библиотеката на Херцог Аугуст във Волфенбютел, е една от най-старите библиотеки в света, която съществува и до днес без да загуби своята ценна колекция. Дюк Август (1579 – 1666) бил запален колекционер на книги и създал една от най-големите библиотеки на своето време. Учените продължават да се връщат в това светилище, за да изследват богатството от средновековна литературни екземпляри.
Библиотеката Фостър
Заради череповидната си форма тази библиотека в Берлин често е наричана „Мозъкът“. Тя е дома на отделите за философия и хуманитаристика на Университета Фрай, но е най-вече архитектурен шедьовър. Дизайнът е на архитекта Норман Фостър. Открита е през 2005 г.
Научната библиотека на Оберлаустиц
Научната библиотека на Оберлаустиц в Гьорлиц се намира почти до границата с Полша. Основана е през 1806 г. Сградата е проста, но с класически дизайн на залите. Над 140 000 книги и исторически, културни, природонаучни документи се пазят в архивите й.
Центърът на Якоб и Вилхелм Грим
Намира се в зрелищния Център Грим в берлинския университет Хъмбалд. Построен е през 2009 г. и е дом на библиотека, компютърен и медиен център. Читалнята е сърцето на центъра и дава усещането на посетителите си за четене на открито. Дизайнът й е почти космически и дава шанса на читателите да се наслаждават на книгите „под открито небе“, твърди архитектът Макс Дудлер.
Баварската държавна библиотека
Колекциите на това светилище съдържат томове от XVI век, които са се разраснали до 10 милиона книги. Днес те са част от архива на Баварската държавна библиотека в Мюхен, някога известна като Bibliotheca Regia Monacensis. Колекцията се мести в сградата в периода 1832 – 1843. Тя е разрушена по времето на Втората световна война и отнема години докато бъде възстановена.
Читалнята Колумба
Тя не е като останалите библиотеки в този списък. Читалнята в музея Колумба е съкровище сама по себе си. Това е място за четене с удивителна гледка към центъра на Кьолн.