Начало / Любопитно / Девет факта за библиотеките

Девет факта за библиотеките

Съпровождат цивилизацията ни от началото

453010570_379206198525039_6418073931033159_n

Приемаме ги направо за свещени, тъй като съхраняват духа на книгите и техните създатели. По страниците им пък оживяват съдби и истории, просто цялото човешко познание. Библиотеките привличат и със своята атмосфера, която граничи с мистичното – тишината в тях, множеството рафтове, дори миризмата се запечатват в нас и остават завинаги.

Ако всичко това кара сърцето ви да се разтупти, значи за вас са и тези факти от историята на библиотеките

  1. Първите библиотеки – данните за тях са от времето на шумерите (3000 г. пр. н. е.). Книгите всъщност представлявали плочи, които се съхранявали в глинени съдове. Проклятие заплашвало изкушените да си присвоят някоя от книгите-плочки.
  2. Къщи на мъдростта – така наричали библиотеките във времето на Арабския халифат (7-9. век). Посетителите задължително се измивали на входа. Атмосферата приличала на тази в джамиите. Читателите сядали на постлания килим, където се отдавали на познанието.
  3. Библиотека за подарък – на това е способен Марк Антоний, който решил да зарадва Клеопатра, като ѝ дарил Пергамската библиотека. Сватбеният дар е особено ценен, като се има предвид, че Библиотеката на Пергамон, както е известна още, е втората по значение в древността след тази в Александрия.
  4. Кодекс на библиотекаря – създава го Федерико де Монтефелтро, който имал богата библиотека и твърдял, че ръкописните книги са за предпочитане пред печатните. Де Монтефелтро първи формулира изискванията към един библиотекар – да е добре образован, да има приятен характер, външността му да е представителна, а също така да не страда от липса на красноречие.
  5. Редът в библиотеките дължим на Гьоте. Като министър в Турингия той разработва документи за начина, по който трябва да функционира една библиотека. Това включва отчет на новопостъпилите и заетите книги, постоянен работен график, както и контрол върху вида на книгите. Въвежда и правилото, че замърсени книги не бива да се приемат обратно в библиотеката.
  6. Първата организация е американска – през 1876 г. във Филаделфия са положени основите на Американската библиотечна асоциация. Инициативата е на директора на библиотеката на Колумбийския университет Мелвил Дюи.
  7. Училище за библиотекари – то отваря врати именно под крилото на Американската библиотечна асоциация. Годината е 1887-а. Една от насоките, в които се развива, е привличането на жени за библиотекарки. До възникването му дълги столетия тази професия е смятана за „мъжка“.
  8. Национализация на библиотеките – идеята за това се ражда в главите на болшевиките. В документ от 1918 г. Съветът на народните комисари разпорежда да се реквизират всички домашни библиотеки в Русия, съдържащи над 500 заглавия. Идеологът на това решение е Надежда Крупская.
  9. Библиотеки на бъдещето – според фантаста Станислав Лем книгите след време ще са малки кварцови кристали, които ще съхраняват мислите ни. Кристал с размерите на песъчинка, описва той в „Облакът на Магелан“, може да съдържа толкова информация, колкото една древна енциклопедия. Действието се развива в средата на нашето хилядолетие, като на Земята съществува една-единствена централна библиотека.

400380891_79570639568906195420760095610805_n

Книгите след време ще са малки като песъчинка кварцови кристали, смята Станислав Лем

Снимки: Oliver Fuß за Pixabay и архив

Прочетете още

vintage-6801002_1280

Съвет за начинаещи и напреднали писатели: „Четете!“

Само талант повечето пъти не стига Книгите имат няколко свойства, които наистина ги правят нещо …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...