Начало / Любопитно / Класически библиотеки, които пълнят душата

Класически библиотеки, които пълнят душата

Столетията са им придали само блясък

Biblioteca-Joanina-in-Coimbra

Библиотеките са едни от най-прекрасните места на света – и са истинско доказателство, че цивилизацията ни е постигнала нещо… На всичко отгоре са и храмове на архитектурата, съхранили познание за различни епохи и жизнена философия. Привличат с хармонията си и ни показват бъдещето в перспектива, която се основава на знанието, на мъдростта.

Един френски фотограф, който на всичко отгоре е аматьор, си поставя задача да събере на едно място класическите библиотеки от своята страна и Европа. Тибо Поарие улавя в снимките си детайлите, играе си със светлината и демонстрира съвършена симетрия. Читалните се превръщат в негов дом – влиза и излиза от тях безшумно, извършвайки своето свещенодействие…

Нека се насладим на библиотеките, които улавя с фотоапарата си Тибо Поарие – и да се пренесем поне мислено в тях

Angelica-Library-in-Rome-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотека „Анджелика“ в Рим – най-старата, отворена за обществеността във Вечния град. Работи от 1604 г. Само една друга италианска библиотека посреща читатели по-дълго – и това е Библиотека „Амброзиана“ в Милано.

The-library-and-archives-of-Chateau-de-Chantilly-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотеката на замъка Шантили – в архива се пазят около 1500 стари ръкописа. Тук на практика са едни от най-ценните свидетелства от предни векове във Франция – с по-големи съкровища може да се похвали само Националната библиотека в Париж.

The-library-at-Chateau-Fontainebleau-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотеката на двореца Фонтенбло – представлява всъщност удивителна по размери галерия, дълга 80 м. По времето на Наполеон III дворцовият коридор е превърнат в библиотека – годината е 1853-а… Така е до днес!

Biblioteca-Casanatense-in-Rome-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотека „Касанатенсе – носи името на кардинал Касаната, който отваря библиотеката за широката общественост. Иначе италианската библиотека е създадена през 1701 г. Още в ония времена натрупала фонд от 20 хил. книги. Днес притежава над 400 хил.

Biblioteca-Joanina-in-Coimbra

Библиотека „Йоанина – в португалския град Коимбра. Създадена е от крал Жуау V Великодушния през 18. век и изпълнява функцията на обществена библиотека. Триетажната сграда скрива в утробата си повече от 200 хил. тома. Библиотеката се слави със своите сбирки от книги за медицина, география и хуманитаристика.

Grimm-Zentrum-Library-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Център „Якоб и Вилхелм Грим“ в Берлин – това е библиотеката на Хумболтовия университет в града. Отваря врати през 2009 г. Името си носи и защото тук се съхранява почти изцяло автентичната книжна сбирка на популярните Братя Грим.

Hotel-de-Ville-de-Paris-Library-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотеката на кметството в Париж – помещава се на петия етаж на сградата на общината. Възниква през 1890 г. и предлага на парижани 15 хил. книги. Днес обаче има в сбирката си около 600 хил. тома. Ползването ѝ е напълно безплатно.

National-Library-of-France-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Националната библиотека на Франция – това е зала „Лабруст“, тя носи името на архитекта, който я е създал. Намира се в отделение „Ришельо“ и отваря врати през 1868 г. Тук са подредени около 900 хил. книги.

Richeleu-Reading-Room-at-the-National-Library-of-France--ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Национална библиотека на Франция – ето я Овалната читалня, пак в отделение „Ришельо“. Изградена е по проект на архитекта Жан-Луи Паскал. Снимката на Тибо Поарие е уникална и защото е направена точно преди началото на голямата реконструкция на залата. Затова и по рафтовете всъщност… няма нито една книга!

Sainte-Genevieve-Library-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотеката „Света Женевиев“ в Париж – съхранява внушителните 2 млн. книги. А тази читалня, съчетаваща желязо и стъкло, е проектирана също от Хенри Лабруст, който се е подписал и върху Националната библиотека на Франция. Отваря врати през 1851 г.

Sorbonne-Library-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотека на Сорбоната – читалнята „Сен Жак“. Самата библиотека се намира на едноименната улица… Проектът за читалнята е на Анри Пол Нено. Отваря врати през 1901 г.

The-Library-of-Palacio-Nacional-de-Mafra-ezgif.com-webp-to-jpg-converter

Библиотеката в португалския национален дворец Мафра – сградата е в стила на неокласицизма и се намира на 28 км от Лисабон. Най-голямото помещение там е библиотека. По рафтовете са разположени около 36 хил. тома.

Информация и снимки: ebookfriendly.com

Прочетете още

newspaper-412452_1280

Дигиталното време изяде кръстословиците

Раждат се преди повече от 110 години Промишлената революция тогава прави печатарството лесно и достъпно …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...