Начало / Автори / Читателски дневник: Любимите 10 на Ема Донахю

Читателски дневник: Любимите 10 на Ема Донахю

До скоро ирландската писателка Ема Донахю не беше сред най-популярните имена в съвременната литература. Едва седмата й книга – „Стая“ й носи световна слава. Романът печели наградата за най-добра книга в Ирландия и приза на Тръста Роджър Уотърс. „Стая“ попада и сред финалистите за „Мен Букър“, наградата „Ориндж“ и тази на Губернатора на Канада.

Интересът към „Стая“ бе възроден миналата година с излизането на едноименния филм. Лентата бе номинирана за четири от най-престижните нагрaди, включително за Най-добър филм и Най-добър адаптиран сценарий за самата Донахю. Филмът е режисиран от Лени Ейбрахамсън. Филмът бе номиниран и за „Златен Глобус“, а Бри Ларсон отнесе „Глобуса“ за най добра актриса и чака с нетърпение решението на журито на Академията.

Сайтът thetopten.net представи 10-те любими книги на Ема Донахю. Ето ги:

1. „Клариса“ от Самуел Ричардсън

„Епистоларната сага е изпълнена със сексуално напрежение, насилие и психологически конфликти. Той разказва историята на виртуоза Клариса Харлоу и нейния екстравагантен ухажор Роджър Ловлейс. Обезнаследена от семейството си, тя е подложена на тормоз и дори изнасилена. Клариса плаща висока цена за своята морална принципност, но приема съдбата си с устойчивостта на английската традиция.“

2. „Ромео и Жулиета“ от Уилям Шекспир

„Историята на младите любовници от Верона е пълна с фатализъм и болка Младите са обречени от обстоятелствата и войната между семействата си, които се мразят по навик и по отдавна забравени причини. Насилието се противопоставя на огромната страст на младите герои, които заплащат с живота си за искрената си и чиста любов, която ги свързва.“

3. „Ема“ от Джейн Остин

„Историята на Мис Уудхаус е комедия за наложените социални модели на поведение. Чарът не Ема неутрализира нейните недостатъци – разглезена, неспособна да следва сърцето си. Героинята балансира между нежност и егоцентризъм.“

4. „Големите надежди“ от Чарлс Дикенс

„Дикенс се обръща към древен сценарий и го модернизира – едно дете с кралски произход е отгледано от бедняци. Пип си спомня своите странствания в работническа Англия, времена, в които се разминава с присъда за убийство и живота си със странната Мис Хавишъм, която винаги е облечена в сватбена рокля и любовта си към осиновената й дъщеря Естела. Когато пораства, Пип получава неочаквана помощ от неизвестен благодетел и се установява в Лондон.“

5. „The Poisonwood Bible“ от Барбара Кингсолвър

„Действието се развива в Белгийско Конго през 1959 г. Книгата разказва за баптисткиа свещеник Натан Прайс и опитите му да привлече местните към християнството. Едната сюжетна линия води към любовта на Прайс към съпругата му Орлеана и стоицизма му в отношенията с четирите му дъщери. Романът е илюстрация на американската невинност, но и арогантност.“

6. „Red Shift“ от Алън Гарнър

„В книгата се разказва за трима млади герои в три различни исторически периода – римската империя, английската гражданска война и днешно време. Отчуждени от самите себе си и от близките си, тримата мъже, които носят почти еднакви имена, са обхванати от мистични сили. Историята на всеки един от тях отеква в живота на другия в този експериментален роман, изграден изцяло от диалози.“

7. “Опасни връзки“ от  Шодерло дьо Лакло

„Тази книга е кандидат за званието „най-циничната книга, писана някога“. Шодерло дьо Лакло разказва за двама обеднели аристократи, които се опитват да разнообразят живота си като съблазнят млада девица и една съпруга. Текстът е виртуозен, истинско морално предизвикателство за читателя.“

8. „Oldest Living Confederate Widow Tells All“ от Алън Гурганус

„Умната, весела и цапната в устата Луси Марсдън е едва на 17, когато се омъжва за 50-годишния ветеран от Гражданската война – капитан Уилям Марсдън. На 99-годишна възраст тя се връща към историята. Припомня военната служба на съпруга си, психологическите травми, които войната му е нанесла, разказва за пътя на робите от Африка. Гурганус  има цветист и жизнен език.“

9. „Страстта“ от Джанет Уинтерсън

„Хенри е готвачът на Наполеон. Цели осем години той следва навсякъде своя своенравен идол. Но в Русия, в смразяващия студ, войниците страдат и гладуват, Москва гори и Хенри се отвращава от войната. Животът му се преобръща, когато се влюбва във Виланел – венецианска джебчийка и крупие, която е влюбена в друга жена. Във Венеция страстта на Хенри излиза от релси, когато той научава каква е разликата между създаването на любовница и влюбването.“

10. „Ulverton“ от Адам Торп

„Измисленият град и английският език са главните герои в този роман. Книгата говори в поне дузина гласа и разказва тривековната история на едно английско селце. Торп експериментира с формите на повествование, като съчетава дневници, пиянски разговори и дори филмови сценарии.“


Свързани заглавия:

Читателски дневник: Любимите 10 на Боян Петров

Читателски дневник: Любимите 10 на Кейт Аткинсън

Читателски дневник: Любимите 10 на Георги Данаилов

Читателски дневник: Любимите 10 на Богдан Русев

Читателски дневник: Любимите 10 на Силвия Томова

Читателски дневник: Любимите 10 на Васил Михайлов

Читателски дневник: Любимите 10 на Антон Дончев

Читателски дневник: Любимите 10 на Иво Сиромахов

Читателски дневник: Любимите 10 на Васил Георгиев

Читателски дневник: Любимите 10 на Теодора Димова

Читателски дневник: Любимите 10 на Андрей Пантев

Читателски дневник: Любимите 10 на Мария Донева

Читателски дневник: Любимите 10 на Иван Гранитски

Читателски дневник: Любимите 10 на Линда Зечири

Емма Донахю: Не мога да си намеря място от вълнение

„Стая“ тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на книжарници „Хеликон” за най-продавани книги (18 – 24 юли)

Художествена литература Аз преди теб от Джоджо Мойс След теб от Джоджо Мойс През онази …