Според скандалния френски писател Мишел Уелбек благодарение на медиите и литературата широката общественост е вече обсебена от страха си от исляма. Това сподели той в интервю за британското издание „Гардиън“. Авторът беше потърсен по случай предстоящото излизане на противоречивия му роман „Подчинение“ във Великобритания – на 10 септември. Книгата беше публикувана във Франция на 7 януари – фаталния ден на терористичната атака срещу сатиричното списание „Шарли ебдо“. От скоро заглавието се продава и у нас.
Действието в в романа се развива през 2022 г. Франция пада под законите на Шариата, като жените биват забулени и спират да ходят на работа. Заради провокативната тематика на книгата Уелбек вече месеци наред е под 24-часова охрана. Попитан дали книгата му допринася към обсебеността на обществото от страха от исляма, отговорът му е положителен:
„Със сигурност, със сигурност. Но не чувствам, че трябва да се извинявам за нещо. Невъзможно е аз да увелича влиянието на този страх. Размерът му вече е невъобразим, благодарение на медиите. Мисля, че доближаваме 100%.“
Романите на Уелбек винаги предизвикват полемики. Това е и една от причините той да е най-успешният и най-продаван съвременен френски писател. През 2002 г. авторът привлече вниманието към себе си, като нарече исляма „най-глупавата религия“. Днес позицията му е по-мека.
„Не съм сигурен, че съм променил мнението си. Но е истина, че след като прочетох Корана, не съм толкова уверен в онези си думи. Казах го и във Франция. Може би не помислих достатъчно, преди да кажа това. Вероятно има еднакво малък шанс един мюсюлманин да е чел Корана, колкото и един християнин да е чел Библията. Истинският въпрос е кой е духовникът, кой е посредникът и каква е интерпретацията му. Може да се каже, че в случая на исляма, този въпрос остава съвсем отворен.“
На въпроса дали е ислямофоб, характеристика, която набра голяма популярност в медиите през последната година, Уелбек отговори:
„Вероятно съм ислямофоб. Човек има право да се страхува. Ислямофоб съм, но фобията е в смисъл на страх, а не на омраза. Страх ме е, че нещата на Запад отиват на зле. Ситуацията скоро ще стане необратима.“
Дали има предвид тероризъм?
„Точно така. Да, терористите са много малък процент от всички мюсюлмани, но често решителните малцинства са тези, които пишат историята.“
Свързани заглавия
„Подчинение“ от Мишел Уелбек (ревю)
Скандалният роман на Уелбек „Подчинение“ излиза у нас на 10 август
Новият роман на Мишел Уелбек стана №1 в Германия
Мишел Уелбек: Нека говорим за свобода, а не за провокация
Мишел Уелбек няма да промотира новия си роман, напуска Париж
Мишел Уелбек: Реално е Франция да бъде управлявана от ислямско правителство
Мишел Уелбек отново провокира – представя Франция с президент мюсюлманин в новия си роман
Мишел Уелбек: Моралният характер на хората е зададен и остава фиксиран до смъртта им
Излиза нов предизвикателен роман на Уелбек
Книги от Мишел Уелбек тук
„Подчинение“ тук
Фото: goodreads.com