Начало / Автори / Греъм Грийн – кинематографичният

Греъм Грийн – кинематографичният

Заради увлечението си по католицизма той не успява да се окичи със славата на нобелов лауреат, въпреки че е заслужавал. Самият Грийн силно се противопоставял на определението, че е „католически писател” като предпочитал да го наричат „писател, който е католик”. „Произведенията на автора принадлежат на миналото, на католицизма, който е минал етап от човешката история”, са били доводите на Шведската академия да не му даде Нобел за литература.При все това Хенри Греъм Грийн е сред най-великите писатели и драматурзи на ХХ век.

Той е роден на 2 октомври 1904 г. в Бъркхамстед, Хертфордшир , Англия. Майка му и баща му са втори братовчеди, издънка на влиятелен аристократичен род. Хенри е четвъртото от шестте деца на семейство Грийн. Хю – по-малкият брат на писателя става генерален  редактор на БиБиСи, а Реймънд – по-големият, е известен лекар.

Още като ученик Греъм Грийн страда от биполярно афективно разстройство, което се отразява на личния му живот и на творчеството му.

В началото на 20-те години на ХХ в. се увлича по левите движения и дори за кратко членува в Комунистическата партия на Великобритания. Учи история в Оксфорд, след което става учител. По-късно зарязва учителството и се насочва към журналистиката. Работи за вестника в Нотингам, а след това и за авторитетния „Таймс”. Именно в журналистическия му период се насочва към католицизма.

През 1929 г. излиза първият му роман „The Man Within”. Успехът го окуражава да напусне редакторското място в „Таймс” и да стане писател на пълен работен ден.

Много от най-великите му романи са пропити от католическите религиозни теми – „Кеят на злото“, „Същността на проблема“, „Краят на една любовна история“, „Безнадежден случай“, „Силата и славата“. Но популярността му се дължи до голяма степен на комично-развлекателни романи като „Нашият човек в Хавана“, „Тихият американец“ и „Пътешествия с леля ми“.

Грийн е един от най-„кинематографичните“ писатели на ХХ век – повечето от романите му и много негови пиеси и разкази са адаптирани за киното и телевизията. „Internet Movie Database” изброява 66 заглавия, базирани на материали Грийн между 1934 и 2010 г.

Последните си години от живота Грийн прекарва в швейцарското градче Веве. Там, край Женевското езеро, писателят се сприятеля с великия Чарли Чаплин.

Греъм Грийн умира на 3 април 1991 г. от левкимия.

Книги от Греъм Грийн тук

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...