Излезе и краткият списък
От тринайсет в началото книгите сега станаха шест – точно една от тях ще се окичи и с наградата през тази 2025 г. Председател на журито е Макс Портър – познаваме писателя и у нас с неговата „Скръбта е твар перната“.
Франция има превес сред финалистите за наградата. Първият номиниран французин е Венсан Дьолакроа с излязлата на английски като Small Boat книга. Историята пише по действителен случай – на емигранти, удавили се в Ламанша. Към името му добавяме и неговата сънародничка Ан Сер – нейната A Leopard-Skin Hat е написана веднага след като сестра ѝ се самоубива, така че разказът е трогателно личен и безнадеждно реалистичен.
Сред представителите на Европа в краткия списък за Международния „Букър“ са още италианец и датчанка. Винченцо Латронико ни предлага своята Perfection, в която любовта между двама млади се основава изцяло върху материалното. Датчанката Солвай Беле приковава героинята си в On the Calculation of Volume I в конкретен ден – 18 ноември. Книгата ѝ е замислена в много части, като основната идея е стремежът към живот.
„Книги, които празнуват човешкия дух“ – така нарече журито своя избор. На всичко отгоре четири от шестте заглавия са под 200 страници
Ето ги и неевропейците в краткия списък – индийката Бану Муштак и японката Хироми Каваками. Книгата на Бану се казва Heart Lamp и предлага общо 12 истории, написани на каннада, езика на щата Карнатака. Under the Eye of the Big Bird на Каваками пък предлага сюжет, който става все по-реален с времето – измирането на човешкия вид.
„Книги, които празнуват човешкия дух“ – така нарече журито своя избор. Някои от тях са писани в продължение на десетилетия, какъвто е случаят с книгата на Бану Муштак, други пък отразяват отношения, протичали цял живот – това е разказът на Ан Сер. На всичко отгоре четири от шестте книги на финала са под 200 страници. Най-дебела е Under the Eye of the Big Bird на японката Хироми Каваками с едва 278. Издателите на шестте заглавия пък до един са независими. Кой е победителят, ще разберем на 20 май 2025 г.