Обичта към художника у нас е непреходна
Роден е в последния февруарски ден – е, стига годината да не е високосна… Появява се на бял свят през 1895-а в Била Церква – град с традиции и богата история на територията на днешна Украйна. Семейството му е от военен и учителка – бащата му разказва историите, с които сам е израснал, а майката го учи на любов към труда и всичко живо в природата.
18-годишен е вече студент – в Петербург
Точно в художествената академия там развива таланта си, макар че Първата световна война му пречи да се дипломира. Участник в сражения, вятърът буквално го довява в България – стига с кораб до Варна, така и остава у нас до смъртта си през 1963 г.
Илюстрираните от Вадим Лазаркевич творби са като енциклопедия на най-ценното, създадено през миналото столетие в областта на детската литература. Създава запомнящи се илюстрации за книги на Асен Разцветников, Светослав Минков, Дора Габе… редицата е изключително дълга.
Любопитно е колко добре му пасва нашият фолклор
Трябва да се има предвид обаче, че е израснал в една изключително богата социокултурна среда. Близки са му както украинските приказки, така и литовските, какъвто е произходът на баща му. Руският приказен пантеон също не му е чужд.
След Втората световна война пък се превръща в неприятел на родните власти заради знатния произход на предците си. България обаче си остава последна спирка в живота му. От това само печелят нашите деца. През активната кариера, която продължава около 40 години, подписът му стои под общо 500 заглавия.
Създава през активната си кариера, която продължава около 40 години, близо 500 заглавия
Първи у нас му подава ръка Ран Босилек
Постепенно името му става познато, като в един момент неговите илюстрации и рисунки се появяват във всички периодични издания за деца от онази епоха. Много плодотворно е сътрудничеството на Вадим Лазаркевич с Веселин Вълканов – двамата създават списание „Детска радост“.
За щастие, много от книгите, илюстрирани от Лазаркевич, имат нови издания и днес. 130-годишнината му, която отбелязваме през тази 2025-а, стана повод и за най-различни прояви. Сред тях например специален кът в Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково. Та да могат и днешните деца да черпят вдъхновение от пълните с любов към живота рисунки на твореца.