Предстоят литературни срещи
65-годишният Ю Хуа е сред най-известните китайски белетристи днес. Името му често се спряга и сред претендентите за Нобеловата награда за литература. Дебютира на 23, а до днес има създадени пет романа, шест сборника с разкази и три книги с есета. Тиражите им са в милиони. Преведен е на повече от 20 езика – включително и на български.
У нас четем например романа му „Живи“, първият голям бестселър на Ю Хуа, превърнат и във филм от Чжан Имоу. „Живи“ е считана за една от най-важните китайски книги в края на миналия век. Българско издание има и „Китай в десет думи“ от 2011-а – необикновена история в десет есета за тази толкова изстрадала страна. Самият писател твърди, че тя е само за китайските читатели, макар че никога не е публикувана в самия Китай, а днес е издадена вече на повече от 20 езика. И двете книги са преведени на български от Стефан Русинов.
Софийската програма на Ю Хуа включва среща с публика от 19,30 ч. на 26 април – в Националния археологически институт с музей при БАН. Разговора с него ще се води от нашата писателка Елена Алексиева. Темата на литературната среща е „Археология на паметта“.
Съдбата на писателя не е лека – след Културната революция получава разпределение за работа като зъболекар. Точно този брутален период на хаос в историята на страната през миналия век се е отпечатала дълбоко и в творбите му. Характерни за Ю Хуа са откровените описания на насилие и бруталност. Комунистическият режим в родината му често изразява неодобрение спрямо сатирата, която също се появява в книгите на писателя. В много от тях той използва за декор родния си Хаян – около половинмилионен китайски град, в който животът тече монотонно.
Започва да пише сериозно след шест години работа като зъболекар – по-късно споделя, че сред първите му вдъхновители са Кафка, както и първият японски носител на Нобелова награда за литература Кавабата Ясунари.
„Начинът, по който пиша, непрестанно се мени – казва Ю Хуа, − тъй като и Китай се променя непрекъснато.“
Организатор на събитието „Литературни срещи“, в рамките на което у нас гостува и Ю Хуа, е фондация „Прочети София“. Сред другите гости на този своеобразен фестивал са носителят на „Букър“ Шехан Карунатилака, както и живеещата в Германия руска писателка Мария Степанова.