Начало / Критика / Автобиография на гения, който промени света

Автобиография на гения, който промени света

Пътят към успеха на Бил Гейтс

210

Милиардерът си спомня детството и младостта в „Изходен код“ – книгата е начинът да разберем мисленето му… В наши дни той съчетава ролята на един от най-богатите хора на планетата с тази на филантроп, който опитва да помогне със състоянието си за проблеми, чието разрешаване надвишава рамките на един човешки живот. Но Бил Гейтс е и успешен търговец, който добре знае как да ръководи бизнеса си – и заедно с това собственик на най-голямата благотворителна организация на света.

А детските си години описва и като сложни времена заради своя собствен характер. Едно от признанията, които прави Бил Гейтс по страниците на „Изходен код“, е фактът, че състоянието му е било онова, което днес бихме характеризирали като аутизъм. Хиперактивен и без кой знае какви социални умения, малкият Уилям Хенри Гейтс създава доста проблеми на родителите си – бащата е адвокат и ветеран от войната, а майката работи в банки, но същевременно е и граждански активист.

Обожава математиката, като имал търпението да се занимава дълго време с всеки проблем – прекарва безкрайни дни в библиотеките, а междувременно се ражда и интересът му към компютрите. Само не бъркайте днешните елегантни устройства с онова, което се е наричало компютър в края на 60-те и началото на 70-те през миналото столетие…

Заедно с приятели тогава Бил Гейтс постепенно прониква в един сложен и неразбираем за повечето хора свят – и без дори да подозират, неколцина хлапета започват да пишат история. Сред тях е и Пол Алън, с когото Бил основава после компанията си.  Така че „Изходен код“ разказва колкото историята на онова израстващо хлапе, толкова и легендата за раждането на нашето съвремие.

Книгата всъщност свършва там, където идва успехът. „Майкрософт“ тепърва се ражда, а пътят, който предстои пред Бил Гейтс, е повече от интригуващ. Затова той обещава, че книгата ще има продължение. Така че да можем да надникнем и в случващото се след съдбоносната 1975-а.

Разбира се, „Изходен код“ не е първата книга, на която Бил Гейтс е автор – и тук обаче привлича внимание умението му да грабва и да увлича читателя. Така че да наместим още една тухличка от пъзела на неговата личност. Най-богат до 2005-а, днес Бил Гейтс се занимава изключително с благотворителни проекти, някои от които срещат доста критична реакция. Но нека оставим съвремието – и да си представим планинска картина край Сиатъл – тръгнал с приятели сред природата, по време на едно трудно изкачване, в най-големия студ, в главата на Бил се ражда идея… Идея, чието продължение е променила днес живота на всички ни. Нашият изходен код.

Paul_Allen_and_Bill_Gates_at_Lakeside_School_in_1970

Заедно с приятели – сред които и Пол Алън, Бил Гейтс слага началото на технологична революция, която изглежда немислима тогава, през 70-те… Но плодовете й, за добро или за зло, берем днес всички

Текст Красимир Проданов
Снимки: автора и „Уикипедия“

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...