Начало / Автори / Жул Верн описва пророчески бъдещето ни

Жул Верн описва пророчески бъдещето ни

Писателят е истински феномен

xl_f4f08fc8fc19-jules_verne

Отива си от света ни в началото на пролетта преди 120 години – повече от век обаче цивилизацията ни се развива точно като в негова книга. Ако използваме днешния речник, може би ще го наречем визионер – макар че и определението „създател на научната фантастика“ е достатъчно престижно.

Когато Жул Габриел Верн издъхва във френския град Амиен на 77-годишна възраст, той оставя осем недовършени романа, върху които работи паралелно. В десетилетията преди това издава около 50. Без да смятаме по-кратките литературни форми, които също го изкушават.

Писателят е откритие на издателя Пиер Етцел

Точно той вижда искрата в младия мъж, пък и възможност за добър бизнес – затова сключва такъв договор с него, че буквално го принуждава да пише. В продължение на 20 години Жул Верн създава книги именно за Етцел. Което разбира се, имало и своята неизгодна страна. Колкото по-известен ставал писателят, толкова повече печелел издателят – при това без хонорара за самия Жул Верн да се променя.

Издателят всъщност си позволявал да коригира и съдържанието на книгите. Идеите на Жул Верн често били на ръба на разумното, така че Етцел смятал за свое задължение да ги вкарва в руслото. Безкритичен в началото, Жул Верн събирал все повече отрицателна енергия.

Един от големите конфликти помежду им пламнал заради „Двадесет хиляди левги под водата“, позната и като „Капитан Немо“. Според сюжета таен тунел свързва Червено и Средиземно море, а Атлантида се крие отвъд Гибралтарския проход. В оригиналния ръкопис самият Немо бил полски офицер, търсещ отмъщение, след като семейството му е избито от руските войски по време на Януарското въстание от 1863-1864 г.

Издателят преценил, че ще е по-успешно, ако Немо се бори не с руснаците, ами с робството като такова. В крайна сметка Немо е буквално никой, както подсказва и името му – човек без минало, който говори неразбираем език.

Още по-сложно е с преводите на книгите

Жул Верн непрекъснато описвал на своите преводачи какво точно има предвид с най-различните технически нововъведения, на които изобилстват романите му. Въпреки това първите книги, излезли на английски, били толкова съкратени, че за писателя се говорело по-скоро като за детски автор на приказни истории.

Много от технологиите, присъстващи в романите на Жул Верн, обаче се раждат с времето. Сред предсказаните от него изобретения е например подводницата. Кацането на Луната, за което той пише през по-миналия век, наистина изглежда тогава крайно налудничаво и сякаш родено от болен ум. Сред другите му попадения е и апарат за видеоразговори – де да можеше Жул Верн да види днешните смартфони…

Сред предсказаните от Жул Верн изобретения е например подводницата

front.photo.g7

Смелите идеи побеждават

Чисто технически, много от тези изобретения се основават на базата на Законите на Нютон. Така че проницателният ум на писателя буквално е пропускал в море от възможности – ключово все пак е било въображението му. Добра е била подготовката му и в областта на физиката. И разбира се, достатъчно количество смели идеи. Всичко това прави книгите на Жул Верн достойни за преоткриване и днес.

Снимки и илюстрации: bbc.co.uktheportalist.com и kinoart.cz

Прочетете още

Celebration_Moomin_80_pink_small

Мумините навършват 80

Симпатичните герои честват юбилей Татко и мама Муминка, както и синът им Муминтрол, са сред …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...