Преводът на българското издание на новата книга на Джоан Роулинг е поверено на Венцислав Венков, съобщиха от издателство „Колибри”. Венков превежда художествена литература от 1986 г. В неговото CV са творби на Греъм Грийн, Олдъс Хъксли, Филип Рот, Джон льо Каре, Джон Стайнбек, Д. Х. Лоурънс, Труман Капоти, Харуки Мураками, Чарлс Дикенс и др.
„The Casual Vacancy” ще бъде публикувана на български със заглавието „Вакантен пост“. Книгата ще излезе на българския книжен пазар в началото на 2013 г.
Продажбите на „The Casual Vacancy” стартираха едновременно в Обединеното кралство, Германия, САЩ, Франция, Белгия, Швейцария и Канада на 27 септември.
Ето и първите читателски и журналистически отзиви:
„Авторката илюстрира смело персонални трагедии, сцени на насилие, злоупотреба с наркотици и саморазрушителен начин на живот. За Роулинг тази книга е много лична – тя твърди, че се е чувствала длъжна да я напише. Това е роман с дълбок политически смисъл, роман с потенциал да изненадва и да подклажда страстни дискусии. Книгата е радикално различна по отношение на образа, който Дж. К. Роулинг вече си е изградила. Но пък „актьорската трупа“ е толкова пъстра, колкото бихме могли да очакваме, след като познаваме буйното въображение на писателката. Наративът е завладяващо комплексен и включва множество пресечни линии, а централното послание на Роулинг е, че нищо на този свят не се случва без последици.“
„The Casual Vacancy” определено НЕ е „Хари Потър“, но Е Джоан Роулинг. Повествованието е плътно, емоционално наситено и изобилстващо от детайли. Контекстът на книгата не е непознат – сблъсък на два свята, всеки от които се бори за надмощие. Но в представата на писателката тук невинни няма. “
„Книгата не се побира в точно определен литературен жанр и трудно би могла да се класифицира, но едно е сигурно – тя представлява несъмнена критика на живота във Великобритания и в този смисъл хвърля мост към творчеството на личности като Чарлс Дикенс, Шарлот Бронте, Томас Харди, режисьора Дани Бойл.“
„В новата „приказка“ на Роулинг няма и следа от омагьосания свят на прочутата й поредица. Тук на преден план не са фантастичните битки между доброто и злото, а класовите стълкновения, проституцията, пороците, разяждащи обществата и проблемите на подрастващите.“
„The Casual Vacancy” тук