Начало / Автори / Да си спомним за Дико Фучеджиев

Да си спомним за Дико Фучеджиев

На днешния ден, 16 юли, е роден писателят Дико Фучеджиев (1928-2005), автор на книги, които му донесоха популярност и авторитет през 60-те и 70-те години на миналия век. Произхожда от Странджа, село Граматиково.

Завършва право в Софийския университет. Работил е в културния отдел на вестник „Вечерни новини“, редактор в издателството „Народна младеж“ и в Българската кинематография. Бил е секретар на Съюза на българските писатели, а от 1973 до 1976 г. – съветник по културните въпроси в българското посолство в Париж. В продължение на 16 години е бил главен художествен ръководител и директор на Народния театър „Иван Вазов“. Остава в литературната история с романите  „Реката“, „Небето на Велека“, „Зелената трева на пустинята“, „Жаждата, която ни изгаря“, „Студено отдалечаване“ . Последният му роман е „Непредвидени мигове“. Според критиката Фучеджиев  „изобрази живота такъв, какъвто е, в неговата истинска стойност“.

В последното си интервю, дадено за в. „Новинар”, през януари 2005 г. Фучеджиев сподели:

Единственото нещо, което познавам добре в света, това е реката Велека. И Странджа, разбира се. Велека е най-хубавата река в България. Тя е красива горе, а не при устието – не минава през никакви села и като погледнеш от моста, водата й е чиста като сълза, а по нея плуват само окапалите листа от дърветата. Не е баричка, която пресъхва през лятото, има много балканска пъстърва, мряна…

Майка ми, горката, не можеше нито да чете, нито да пише, работеше на през лятото на полето по чужди ниви, а зимата предеше вкъщи коноп – много й е било трудно, пръстите й все ставаха на пришки от твърдото влакно. Много се разбираха със сестра й – леля Мария, тя идваше често у нас и ме пращаха с едно шишенце да им купя за лев локмару. Специална напитка, Любен Каравелов я споменава в „Маминото детенце“. Много интересни жени бяха…
Та тръгвам аз една неделя с шишенцето, навън сняг до колене, тук-там – няма, кръчмите затворени. Но грее едно слънце и снегът от покривите се топи. Гледам от един капчук се точи струйка и какво мислите направих – приближих шишенцето и оставих да се напълни от разтопения сняг толкова, колкото изглежда за един лев. Запуших го с тапичката и отивам у нас. „О, донесе ли, сине“, пита мама. Донесох, викам, давам им го, но стоя на вратата и чакам. Тя извади две чашки, едни ръбести такива и: „Айде, Марио, наздраве!“ А то се пие наведнъж, защото е бързо изпаримо. Хвърлят те в устата, настава миг на затишие и леля Мария като скочи: „Бре, мискинино!“ Грабна дилафа пред печката и ме погна… Ей такива неща…

Животът е кратка илюзия  – докато го живеем, той е труден, мъчен, но е справедлив и за всички хора границата е една. Разбира се, едни умират по един начин, други – по друг. Така за някои той е и сладка илюзия, а за други си остава само кратка…

Книги от Дико Фучеджиев тук

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...