Начало / Любопитно / Читателски дневник: Любимите 7 на Пол Остър

Читателски дневник: Любимите 7 на Пол Остър

Мнозина смятат американския писател Пол Остър за един от най-добрите съвременни екзистенциалисти и абсурдисти в съвременната световна литература. Той е автор на 18 романа, сред които са „Нюйоркска трилогия“, „Лунен дворец“, „Книга на илюзиите“ и др. „Читателят и писателят заедно създават книгите, казва Остър в едно интервю, разкривайки навиците си на четене и писане.

„ Като читател всеки навлиза в съзнанието на друг човек и така, мисля, открива нещо ново за своята собствена човечност. Така се чувства по-жив“. 

По този повод сайтът toptenbooks.net се свърза с Пол Остър да опише любимите си книги. Ето ги:

1.    „Дон Кихот“ от Сервантес
„Книгата е смятана за първия велик роман в историята. Дон Кихот е въплъщение на вечния стремеж за героизъм и въображение, а освен това – и на изкуството да осмееш самия себе си. В основата на романа е и връзката между вятърничевия рицар и неговия здраво стъпил на земята прислужник Санчо Панса. Ако приключенията им представят най-добре човешката глупост, то тогава тази глупост е водена от чиста любов, която кара Санчо да не изостави своя луд господар, без значение колко глупости той е готов да извърши.“

2.    „Война и мир“  от Лев Толстой
„Мерк Твен е казал за този шедьовър: „Толстой с лекота отказва да се включи в състезанието на най-добрите“. В  този епичен роман за нахлуването на Наполеон в Русия през 1812 г. има всичко. Толстой навлиза в дълбочина в детайлите на битките, описва индивидуални чувства, разказва за стотици герои. Това, което я прави велика обаче е начинът, по който описва Андрей, Наташа и Пиер.“

3.    „Моби Дик“ от Херман Мелвил
„Тази сага за обсесивността, суетата и отмъщение в морето може да бъде мъчителна за четене, но същевременно с това е завладяваща книга за приключения. А освен това може да бъде приета и за хроника на историята на китоловците. Без значение как гледат на нея, най-търпеливите читатели ще изпитат огромно удоволствие и ще се срещнат с един от най-запомнящите се герои в световната литература – лудия капитан Ахаб, който преследва митичен бял кит.“

4.    „Престъпление и наказание“ от Фьодор Достоевски
„В разгара на летните жеги в Санкт Петербург студентът Расколников извършва най-известното литературно престъпление. Останалото е психологическа шахматна партия между него и един детектив, която изчиства образа на нашия антигерой. Творба, колкото психологическа, толкова и философска. „Престъпление и наказание“ се изправя срещу предразсъдъците за свободата и властта, страданието и лудостта, болестта и съдбата и властта, страданието и лудостта, болестта и съдбата.

5.    „В търсене на изгубеното време“ от Марсел Пруст
„Книга за времето. Наистина, този труд от над 3000 страници е единствената висша критика на френското общество в ерата, нар. „Бел епок“. Авторът-разказвач Марсел, чиито детски спомени се разпадат като трохи от бисквита, задава въпросите, които и Айнщайн си задава – за нашето съзнание за време и памет. Ставаме свидетели на всичко – афери, предателства, и се оказва, че времето е магистрала, а спомените – нашето превозно средство.“

6.    „Одисей“ от Джеймс Джойс
„Изпълнена със сложни словосъчетания, объркан синтаксис, неологизми и митологични метафори, „Одисей“ всъщност разказва за един обикновен ден – 16 юни 1904 г., на търговеца от Дъблин Леополд Блум. Използвайки ежедневието на героя си, Джойс всъщност представя липсата на смисъл в героизма на модерните времена.“

7.    „Алената буква“  от Натаниъл Хоторн
„Естер Прин е грешница, паднала в жертва в ръцете на пуританите от XVI век. Принудена да носи буквата „А“, тя е публично обругана. Въпреки своята жажда за мъст, тя все пак отказва да назове своя любовник. Желанието за реванш обхваща и съпруга й. В крайна сметка се оказва, че не пуританите, а падналите любовници са тези, които единствени разбират смисъла на това що е то грях.“

Прочетете още

IMG_2812

Георги Господинов: Ако оставиш някои лични истории неразказани, е съкровено

Елица Матеева Представям си Георги Господинов в Ню Йорк на улицата, където героят на Харви …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...