Начало / Автори / Посланието

Посланието

kazakh-singer-roza-rymbaeva-biography_1Людмила Еленкова, Радио „Хеликон“

Обичам да пиша под музика. Самият израз звучи като „под диктовка“, а то си е вярно, щом пресоваш обем от 300 страници в събитие, което хем да бъде новина за радио „Хеликон”, хем да не убие емоцията на книгата.

С обичайната хипнотична нагласа към подобен род дейност, влязох в YouTube, за да проверя някакво парче от романа „Страх и омраза в Лас Вегас„, който се канех да анонсирам.

Изведнъж каналът ми подхвърли песен без никаква връзка с лудите хипита на 70-те. Напълно различен жанр от същите години, но… съветска естрада. Мъгливо телевизионно студио, а по стъпалцата му тържествено пристъпва късо подстригана, облечена в копринена рокля на воланчета певица, и пее за любов така, сякаш слиза от барикада с „Марсилезата“ на уста. Стана ми смешно, загледах я, заслушах се. Видях името ù – Роза Римбаева, красива иначе жена, азиатски черти, мощен глас, очевидно школуван.

Веднага реших да атакувам и аз най-удобния в случая човек, който поема всякакви словесни престрелки – баща ми. Звъннах му и каква беше изненадата, щом той с възторг, по-голям от този на самата певица, каза – „О, знам я, записал съм си я… в една книга!“

Че като скочи татко, разрови медицинската литература вкъщи, намери учебника си по неврология, актуален, когато на мода е била същата песен, отвори го и оттам прочете прилежно няколко мили думи към майка ми, вдъхновени от песента, и датата, на която я е чул (21 май 1979 г). Това е било единственото му достъпно нещо подръка, неговият „телефон“, стабилно средство за комуникация. Книга, която и до днес стои по рафтовете, и към нея подхожда с най-безпогрешната търсачка – собствената си памет. Е, и уважението към спомена, което пък на присмехулници като мен, или на поколенията надолу, тотално липсва.

Нататък историята не е смешна. Напротив, тя буди само тъжни размисли, за всичко, от което се задъхват библиотеките ни и служат за хербарий. Какво направих аз, щом се вклини в главата ми тази случка? Започнах да търся информация за въпросната жена, не че е важна. Но тя се намърда между гръбчетата на кориците, стана гостенка в моя дом, част от фамилното ми ДНК, послание за вечна младост, капсула на времето, прибрана в някаква книга.

Оказа се впрочем, че Роза Римбаева е звезда от попкултурата на соца, дори е била лауреат на българския фестивал „Златният Орфей”, а веригата от асоциации ме накара да препоръчам на разни приятели за пореден път романа „Мисия Туран“. Защото госпожата е от Казахстан, жива и здрава, уважаван преподавател в Националната академия по изкуства в столицата Алмати, та можеше да е героиня от сюжета на Алек Попов, завърнала се ненадейно вкъщи.

Обещах си при първа възможност да поровя още по-дълбоко и навътре в книгите, които и на мен ми пречат, те са толкова много, че постоянно заплашвам – ще ги разкарам, ще ги изхвърля, ще ги даря, ще… Не го правете! По-наивна от тази история е илюзията за място и време, които все не стигат. Излишъците са други, не книжни. Боклукът са напластените в душите ни предубеждения, дребнавата злоба, леснотата с един жест да сложим в ред света около себе си, вместо да продължим да търсим забравените или неразчетени съкровища, които ни чакат търпеливо.

Б. р. Ето я песента, вдъхновила този текст: https://www.youtube.com/watch?v=NrZjSwsHk1A

Прочетете още

uvodni

Галина Танева: Пиша за красотата и колорита на селата в Сакар планина

Преданията и легендите заживяват в книгите ѝ Родолюбиви и истински – с тези думи може да …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...