Периодът на отчитане е от 1 януари до 30 юни 2020 г.
Класацията за нехудожествена литература на „Хеликон“ от първата половина на 2020-а е индикатор за две неща: мит е, че не се чете. Ако плъзнем поглед по заглавията, повечето познати до болка, ще усетим нов контингент читатели. Някои вероятно за пръв път чуват за тях, други отлично ги познават, затова избират за подарък такива книги, което налага втория извод: нехудожествената литература трудно печели доверие, а направи ли го веднъж, успява да го задържи завинаги.
Затова пак срещаме автори като Наполеон Хил и Дейл Карнеги, книги като „Тайната“ и „Подсъзнанието може всичко“. По същата причина в класацията влезе новото издание на ценна стара книга от Лиз Бурбо – „Петте рани, които пречат да бъдеш, какъвто си“.
Вече утвърдени съвременни имена тук присъстват с по две заглавия – Ерик Уайнър („География на блаженството“ и „География на мъдростта“), Марк Менсън („Тънкото изкуство да не ти пука“ и „Всичко е прецакано“).
За пробив в полето на селф-хелп литературата можем да смятаме „12 правила за живота – Противоотрова срещу хаоса“ от Джордан Б. Питърсън и „Уважавай себе си“ на Патриша Спадаро.
Истинската философска проза намира свои застъпници в златната тройка – „Три безсмъртни класики: Към себе си (Марк Аврелий); Владетелят (Николо Макивели); Изкуството на войната (Сун Дзъ)“
Но както се казва – „парите или живота“. В този смисъл приятна изненада е, че в класацията се позиционира преведената за пръв път на български книга от експерта Дейв Рамзи „Пълно финансово преобразяване“, както и енигматичната „Тунел през въздуха“ на борсовия факир от началото на XX в. Уилям Д. Ган.
Освен победителя – „Алманах. История на българщината“, от Павел Павлов и Милко Палангурски, с радост отбелязваме две съвсем нови книги от наши автори, които в мига на своето излизане за броени седмици завюваха аудитория и се наредиха при най-купуваните за полугодието – „Георги Парцалев – Хамлет от град Левски“. Съставител на този труд за прочутия актьор е журналистът Георги Тошев.
Политологът Иван Кръстев пък напипа пулса на деня с „Утре ли е вече? Как пандемията променя Европа“ – стегнат, но мнозначителен анализ на кризата с коронавируса.
Целия списък може да видите по-долу
ТОП 50 на НЕХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА