Ето ги най-продаваните между 1 януари и 30 юни в книжарска верига „Хеликон”
На върха отново срещаме „Живот в скалите”. Книгата на Мария Лалева громи рекорд след рекорд и дори в обърканата 2020-а остава пътеводна светлина за мнозина. Сега е начело с 3103 продадени копия.
Ако говорим обаче за книга на 2020-а в истинския смисъл на думата – излязла през първата ѝ половина, това безспорно е „Времеубежище” на Георги Господинов. Дългоочакваното завръщане на писателя, когото сме свикнали да наричаме „най-успешен”, беше посрещнато топло. Нищо чудно двете книги на върха да са сменили местата си в края на годината.
Третата по продажби книга пък напомня, че пазарът се определя от много фактори – считаните от мнозина за булевардни книги на Венета Райкова също се радват на интерес. Сега „Милионерката” е на почетната стълбица, макар че продажбите ѝ са наполовина на тези на „Времеубежище” – и четвъртина от тези на „Живот в скалите”.
Между другото Мария Лалева се появява два пъти в топ 10 с „Живот в скалите” – на осма позиция е изданието с твърди корици. Георги Господинов също го прави заради седмото място на „Физика на тъгата”, която бавно, но сигурно се превръща в евъргрийн сред читателските вкусове. И още един автор прави дубъл – усилията на Добри Божилов да изгради своя публика дават резултат, като актуалната му книга „Заветът” е четвърта, а дебютът „Задругата“ – шеста.
Класацията е исторически-родолюбива със заглавия като „Кан Тервел – кошмарът на Халифата“ (28-а), „Светослав Тертер” (30-а) или пък „Боян Мага – синът на Симеон” (36-а). Своето място в нея имат и обичаните ни класици – Алеко с „Бай Ганьо” (16-а), Вазов с „Нова земя” (31-а), Хайтов с „Диви разкази” (40-а).
Ако има награда за чудесен старт на новоизлязла книга, то най-големите претенденти наред с Георги Господинов ще са Иво Сиромахов за неговата „У майкини” (11-а) и Светлозар Желев със „За бавното живеене и насладата от живота” (20-а).
Прави впечатление и голямата ножица в продажбите. На практика само първите две са с четирицифрен резултат. Половината сред 50-те са продали под 200 бройки, а точно 50-ата – „Триумфът на кучките”, смъква мизата и под стоте.
Разбира се, всеки може да направи анализи сам за себе си… и да разтвори на свой ред българска книга! Ето ги сега сухите цифри…
ТОП 50 на БЪЛГАРСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА