Периодът на отчитане е от 01.01.2020 г. до 30.06. 2020 г.
Възрастните може да си мислят, че децата и тийнейджърите са отделна вселена, но нагласата им за четене съвсем адекватно отговаря на реалността. Ето го доказателството – класацията на „Хеликон“: Топ 55 на тийн и детски книги за първото полугодие на 2020-а. Този избор хем напомня паузата, която наложи COVID-19 и поводът да наваксват с четене на пропуснати любимци, хем показва, че младежите не са стояли в плен на дистанционното обучение, и са имали потребност от още нещо, което да ги образова и забавлява.
Отчитаме успех за Изабел Овчарова, защото е български автор, и присъства тук с три книги. Нейната аудитория в ютюб освен че е шестцифрена, варира във възрастовия диапазон 8-18, че и по-нагоре. Романът на Изабел „Причината“ излезе в края на карантината и подобно на предишните – „Организирай се„и „Щастливей“, бързо завзе първите места в седмичните класации, докато в тази подредба върви по петите на абсолютния фаворит, класиката „Малкият принц“.
Впрочем тендецията „класици редом с влогъри“ продължава, а в състояние да я нарушат са само силни книги на доскоро непознати „самотни играчи“ в полето на тийн литературата. Такива са романите на американката Кристина Форест – „Накъдето ме водят мечтите“, на германката Анна Руе – „Магическата аптека“ и на българката Невена Басарова–Дичева – „Детска академия за добри обноски“.
Класиците са както подобава – Антоан дьо Сент Екзюпери, Джералд Даръл, Роалд Дал и Луиза Мей Олкът. Що се отнася до влогърите, към компанията на Стан и Стефи се присъедини и Мартин Светославов–Мъци с „Лисица“.
Иначе феновете на поредици или на истории с продължение си остават най-твърдото ядро читатели. Затова не е странно в тази подредба пак да срещнем Джоан Роулинг с няколко тома от Хари Потър, или Джеф Кини с почти целия Дръндьо.
Любопитно е класирането на сръбската авторка Виолета Бабич с едно не толкова ново, но явно търсено издание на „Книга за всяко момиче“.
Вижте и останалите заглавия в списъка по-долу
ТОП 55 за ТИЙН и ДЕТСКИ КНИГИ