Начало / Интервюта / Ива Цонева: С „Пътуване в образи“ пиеш чай с Ед Шийрън

Ива Цонева: С „Пътуване в образи“ пиеш чай с Ед Шийрън

Ед Шийрън е сред най-високоплатените музиканти в света и бързо грабва сърцето на всеки, дори да не е от младото поколение. За музиката му възраст няма, още по-малко за харизмата, която излъчва рижокосият симпатяга. Наскоро Ед имаше концерт в съседна Румъния, после в Чехия, а ние, в радио Хеликон потърсихме близостта на звездата чрез автобиографичната книга „Пътуване в образи“. За нея ни разказва Ива Цонева от екипа на „AMG Publishing“.

IMG_20190717_152357

-Ива, нека запознаем тези, на които нищо не им говори името Ед Шийрън, обаче със сигурност са слушали поне една негова песен – кой е той?

-Едуард Кристофър Шийрън (или Ед Шийрън) е британски певец, музикант, автор на песни и актьор. Роден е през 1991 г. в Халифакс, Западен Йоркшир, израснал е в Съфолк. От ранна детска възраст започва да свири на китара и скоро след това започва да пише собствени песни. През 2008 г. се мести в Лондон, за да преследва своята страст – музиката. Популярността му по света се засилва след като заминава за САЩ през 2012 г. Има над 100 спечелени награди, сред които четири награди „Грами“ и 3 награди „Брит“, както и над 300 номинации. През 2017 г. печели първото място за най-излъчван изпълнител в музикалното приложение Spotify с над 6,3 млрд. слушания на песните му. Към юли 2019 г. е № 5 в класацията на Forbes за 100-те най-богати знаменитости.

-Защо книгата му е озаглавена „Пътуване в образи“?

-Тази книга е общ проект на Ед Шийрън (автор на текста) и неговия приятел от детството Филип Бута (художник и автор на илюстрациите). Вътре има и множество фотографии, запечатали някои от най-важните моменти в живота на Ед. Историята зад музиката му е едно трудно пътуване, по време на което артистът жертва много, приема „не“ за „да“, плаща цената на успеха и никога не се отказва от това, което обича и в което вярва. Книгата оживява благодарение на богатия илюстративен материал и по думите на Филип Бута е едно „визуално досие на един от най-забележителните музиканти в днешни дни“.

Ed3

-Обикновено спомените на популярни личности започват от детството. Как описва своето детство Ед, има ли някаква драма, която да ускори творческото му развитие?

 –Ед Шийрън израства в добро семейство, с родители, работещи в сферата на изкуството, които силно се интересуват от това, което прави, и винаги подкрепят както него, така и брат му. Като дете Ед е бил притеснителен, не се е справял добре в училище. Това, което го пленява, е музиката. Баща му, забелязвайки това, започва да го води на концерти на световни звезди като Ерик Клептън, Пол Маккартни, Боб Дилън и др. На 11 Ед участва в първия си концерт в училище, а на 12 е първият му истински концерт е „Битка на бандите“ в яхтклуб в Дрил Хол. На 13 започва да пише песни.

-Рано е той на върха на славата, какви са отношенията му с останалите големи имена в музикалната индустрия, кои са негови учители в бранша, споменава ли ги в книгата си?

-В книгата Ед Шийрън споменава много артисти, които за него са вдъхновение и преобръщат начина, по който възприема музиката. Интересно е как са се променяли музикалните му вкусове през годините – „Green Day“, „Nizlopi“, „Guns N’Roses“, „Бийтълс“ и Елтън Джон са само част от изпълнителите, оказали влияние върху творчеството му. За Nizlopi казва, че са го вдъхновили да се усъвършенства в писането на песни. Ед е в добри отношения с много артисти, с които създава общи проекти. Пише песни за други изпълнители, част от които са „One Direction“, „Major Lazer“, Лиъм Пейн, Рита Ора, Тейлър Суифт, Джъстин Бийбър…

-Какво теб най-много те впечатли от „Пътуване в образи“?     Ed2

 –Книгата „Пътуване в образи“ е написана непринудено и увлекателно. Имаш чувството, че пиеш чай с Ед Шийрън и си говорите за музика, за приятелства, за трудни и щастливи моменти. Книгата отразява и една от основните философии в живота на Ед: „Никога не съм се опитвал да бъда нещо, което не съм“. Това е един човек, който прави нещата по свой собствен начин, с вяра, с хъс, с упорство и ентусиазъм. Впечатли ме личната му история преди голямата слава и начина, по който приема случващото се тогава. Когато завършва музикалното си образование в Лондон през 2008 г. (когато е на 17), започва да нощува при познати – в продължение на 3 години няма къде да живее и се налага да измисля варианти ден за ден. Около седмица спи в лондонското метро и се храни само с чипс, за да може да си позволи билетите за влака. За този период той казва: „Бях разорен, но бях истински щастлив“. И това е малка част от цената, която плаща, за да сподели своето изкуство и да достигне до сърцата на хората. Смятам, че той е вдъхновение както за своите почитатели, така и за хората, които оценяват личните истории на успелите хора. И под „успели“ имам предвид щастливи заради (а не въпреки) това, което правят. Надявам се читателите на книгата да открият вдъхновението в себе си и онова дете, което е готово на всичко, за да бъде творец.

Разговора води: Людмила Еленкова

Прочетете още

unnamed

Петър Стоянович: „Галеници сме на битие, което все по-малко оплождаме с духовност“

Безмилостната ирония е противоотрова срещу героизацията, казва още той Спомените на проф. Петър Стоянович са …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...