Начало / Интервюта / Вихра Петрова: Хората днес не искат да делят личното си пространство

Вихра Петрова: Хората днес не искат да делят личното си пространство

Вихра Петрова е дългогодишен журналист и разпознаваемо лице от телевизионния екран. Наскоро излезе нейната книга „Създай се отново. Как да преодолеем разделите“, пълна с практически съвети, как да се справим с тази епидемия на днешното време, според Вихра. Поканихме авторката в радио „Хеликон“, за да ни разкаже повече за своя интересен проект.  

IMG-473742f0dd342a0e91b7833ba53cccb1-V
Фото: Александър Михайлов

– Раздялата е твърде личен момент, какво те накара да пишеш за нея и своеобразен отдушник ли е книгата?

– Книгата е на базата на сериозни изследвания и много прочетена литература, не съм решила просто така да си пиша какво ми се е случило. Разбира се, че тя е и отдушник, но една от разделите в живота ми беше прекалено публична, съответно всички разбраха за нея и аз получих през годините много молби за помощ от жени. Консултирала съм ги с желанието наистина да им помогна, защото когато човек не е минал по този път, той не знае как да постъпи.

– Толкова ли е сериозен проблемът?

– Оказа се, че разделите са абсолютна епидемия в наши дни. Цяло щастие е, ако едно дете може да живее с двамата си родители. В годините на нашето детство, като трябваше например да извикаме Петко, казвахме: „Кой, онзи Петко, дето родителите му са разведени ли?“ Тогава това беше прецедент. Сега е прецедент обратното – и двамата родители да бъдат с детето си. Правят се много кампании да се насърчи раждаемостта, че трябва да се раждат бебета, но никой не вижда реално какъв е проблемът, за да ги няма! В повечето случаи не опира до това, дали искаш, или не. Много жени са ми споделяли, че ги е страх да имат деца на базата на свои предишни връзки или от опита на свои приятели. Няма защо да се лъжем, жените, които остават сами, отглеждат и децата си съвсем сами, мъжете не носят почти никаква отговорност за тези деца, издръжката на едно дете е смешна, малко бащи я плащат адекватно. Да не говорим, че според българското законодателство жената у нас изобщо не е защитена. А какви огромни кампании са правят за това, да се раждат деца и колко пари се наливат в тях!

– Това ли е причината хората да избягват сериозни връзки в днешно време?

– Днешният ден предлага много възможности. И хората вече не са склонни да делят личното си пространство. Когато отлагат прекалено дълго, да речем след 35-годишна възраст, те престават да са способни на това да го делят. Не са в състояние да правят компромиси. Предпочитат да имат връзки за известно време, а всичко върху което се концентрират, са кариерата и парите. Аз през годините попадах на много такива мъже и жени и тъй като имам сестра и зет в Германия, при немците ми направи впечатление, че даже предпочитат да си осиновят животно, но не и да раждат деца. В Западна Европа все повече се наблюдава тази тенденция. Дали защото са станали егоисти, не мога да ги съдя, нито съм достатъчно компетентна да правя преценки. Имам предположения, които съм направила в книгата.

218123_b– Описваш ли през какви етапи минава раздялата? Всеки преодолява една психологическа травма различно, но пътят преди това изглежда еднакъв.

– Отначало, независимо от повода, човек я усеща. Дали е изневяра, или когато другият си тръгва, понеже е решил да гради кариера, аз описвам колко сме интуитивни жените. Буквално с кожата си вече знаем, без отсреща някой да е казал и дума. Оттам се започва – първо отричаш, много жени са ми споделяли, че се мъчат да се абстрахират от тази мисъл, но натрапчивото чувство в тях остава. Докато не се стигне до реалната, физическа раздяла, до изнасянето… После човек започва да задълбава, да занимава всички около себе си, което между другото не е лошо, по този начин го изкарва от себе си, но нека не прекалява, защото в един момент и близките не те издържат. Накрая идват самообвиненията – жената конкретно си мисли, че не е добра домакиня, че е трябвало да отслабне, да се развива повече в определена насока, да ходи на петнайсет курса, да знае четиридесет езика, да е блестяща, докато той може да се разплува и да дава нареждания. За някои това звучи твърде феминистко, но то е факт и съществува. При много жени разбрах, че изпитват срам, особено в малките градове, да не бъдат заклеймени, че са изоставени. Бях малка и слушах приятелките на баба си как коментират: „Сещаш ли се, еди-коя си, дето мъжът й я остави“. Този етикет е недопустим. Чувството на срам, смесено с чувството за вина, страхът, ако са били зависими финансово и емоционално или имат деца, за които да се грижат, пък децата минават през различни етапи в развитието си, идва пубертета, а ти не можеш да ги контролираш да не попаднат в лоша компания, понеже имаш да изкарваш пари за семейството…Всичко това се превръща в една хомогенна маса, която парализира хората, като със страха борбата е най-дълга, защото тогава трябва да преодолееш големи вътрешни бариери.

– След целият ти горчив опит, не само житейски, но и професионален – отдавна си в медиите, в каква посока се промени ролята на съвременната жена?

Жените станаха мъже. Винаги съм казвала на мои приятели мъже, които ни упрекват, че се държим по този начин: „Добре, но ако не се държа така, как ще оцелея, ти ще дойдеш ли да се грижиш за мен и за семейството ми? Вие не ни оставихте избор.“

Разговора води: Людмила Еленкова

Прочетете още

410052481_887343836099175_19064075206214591_n

Ибрахим Карахасан–Чънар: „Турците казват само на българите „комшу“

Книгата му „Кратка история на Турция“ се превежда сега и на турски Писател, анализатор и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...