Действащите издателства в страната са необяснимо малко
КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЕТЕНА НА КНИГИТЕ, изнесе любопитни данни за състоянието на книжния пазар в страната. Основната тенденция, коментирана от експертите на сп. „Книжная индустрия“, е към намаляване и на тиражите, и на обемите на издаваните книги. Според директора на Роспечат Александър Воропаев по-тревожно обаче е, че се снижава и броят на публикациите изобщо.
Анализите сочат, че руските издатели започват да предпочитат книги с по-тясна насоченост. В много от случаите става дума за тиражи между 100 и 300 бройки при население от близо 145 млн. души.
Спад отчитат и книжарниците. В Московский Дом книги, най-голямата верига, влизат например със 7% по-малко хора на фона на предишните години. Една от причините, твърдят оттам, е свързана с трудностите при паркирането около обектите на веригата.
С покачването на цените заради инфлацията и други фактори намалява и броят на продадените екземпляри. Отчита се, че намалението е от около 8%.
Най-голяма тревога обаче буди малкият брой действащи издателства в Русия. Според данните на сп. „Книжная индустрия“ те са в порядъка на 1300 – цифра, която може да се сравни дори с положението в нашата страна. Във Франция например дейност развиват около 30 хил. издатели.
В същото време около 150 руски писатели могат да си позволят да упражняват единствено своята професия, с други думи, да се хранят от писане… Иначе проблемите и в Русия са сходни с нашите – как децата да четат повече и как политиците да разберат, че книгата е стока от първа необходимост, която иска не ДДС, ами внимание и много грижи.
Лира.бг по материали от сп. „Книжная индустрия“ и интернет