Начало / Свят / Руска емигрантска литература търси път към читателите

Руска емигрантска литература търси път към читателите

Редица издатели се принудиха да работят от чужбина

013e377038389fa07c8fbeb5dededf13

Видим букс“ е сред тях – историята му започва преди две години, като самото име, което измислят Мария, Александър и Данила, всъщност е акроним от израза „В Името на Доброто И Мира“. Екипът е пръснат на практика из цяла Европа – работи се от Германия, Испания и Чехия, като сътрудници издателството има и в самата Русия, както и в Украйна. Повечето от тях предпочитат анонимност, тъй като се чувстват застрашени заради своята дейност.

Основната мисия на издателството е да заобиколи ширещата се в Русия цензура и да даде възможност на ценни книги да достигнат до своите читатели. Първите книги, които „Видим“ издава, са на Дмитрий Глуховски – авторът на поредицата „Метро“, който беше осъден задочно за дискредитиране на руската армия.

Издателската политика е ориентирана към заглавия, които няма как да излязат в момента в Русия. Тематиката обикновено е войната или историята. Сред книгите на „Видим“ е например „Мемориал. Отнятый дом“ на Борис Беленкин. Библиотекар по професия, авторът разказва за дружеството Общество Мемориал, което се е посветило на жертвите от съветските репресии. Организацията получи и Нобелова награда преди няколко години.

За работещото в изгнание издателство темата за чуждестранните агенти е особено щекотлива. „Всички сме такива – все чуждестранни агенти, екстремисти и терористи“, казва с ирония една от създателките на „Видим“, Мария Алеф. Тя нарича въпросната руска разпоредба „изцяло незаконна“, като разказва и случай за един от авторите, които издават. Дмитрий Муратов моли в книгата му да е упоменато, че е чуждестранен агент, макар и с бележка от страна на издателите, че не са съгласни с тази практика.

Продукцията на „Видим“ не е особено голяма – през 2024-а излизат едва осем книги, но това е основно заради проблемите с дистрибуцията. От 2025-а „Видим“ планира да пусне и нова серия от украински автори. Сред подготвяните за издаване книги е и историята на програмиста Сергей Савелиев, който нашумя преди няколко години с кражбата на 200 гигабайта, съдържащи записи на изтезания в руски лагер. Тогава директорът на Федералната служба за изпълнение на наказанията беше уволнен, а самият Савелиев поиска убежище във Франция, където създава и книгата си.

Сред целите, които си поставя „Видим“, е и връщането на руската литература в европейските книжарници. От издателството си дават сметка, че е трудно да се предвиди как биха реагирали хората в различните държави. „Създаваме култура, при това без да зависим изцяло от финансова помощ – обобщава Мария Алеф. – Когато погледнем социалните мрежи и медийните публикации, виждаме, че за нашите книги се дискутира и те се четат.“

473589598_122205483212039999_8191981671169018961_n

Сред издаваните от „Видим букс“ писатели е и Дмитрий Глуховски – тази година ще излязат драматичните свидетелства за съвременните руски лагери на програмиста Сергей Савелиев

Информация и снимки: vidimbooks.com

Прочетете още

palacio-nacional-de-mafra-5118010_1280

Девет факта за библиотеките

Съпровождат цивилизацията ни от началото Приемаме ги направо за свещени, тъй като съхраняват духа на …