Председателят на журито Димитър Шумналиев също изрече добри думи за своите колеги писатели:
„Годината ни срещна с истински литературни завоевания, с млада енергия и действителни амбиции. Напук на хейтърите, в родната словесност заемат място все повече имена и все по-значими продукти. Всеки от номинираните има собствена планина, върховете са изравнени. Годината доказа, че в нашата литература кипи истинска лабораторна работа, сюжетите стават все по-неочаквани, езикът – все по-активен. Метафорите не са фалшиви, образите – особено съвременните – са все по-реални, тоест продукцията не е само фикция, творческо въображение. Книгите все по-стремглаво се вкопчват в реалността.
И през 2018-а година българската проза завзе богати тематични полета – съвременният писател не се бои да анализира настоящето, както не се бои да се вгледа в историята, в миналия век или в библейската сюжетика. Затова постиженията вдигат чело: съвременните творчески експедиции стават майсторски.
И тази година имаме изключително жанрово разнообразие, дълбока работа с архивите или с комплексите на времето ни. Технологиите все по-често занимават твореца – какво ни носят те, накъде върви съзнанието, как коригират битието и ценностите ни… За чест на белетристиката, писателите не се утаяват в щампата, в познатото, в лесния подход. Затова и през 2018-а се радваме на книги, достойни за европейските и световните духовни средища. Да, номинираните дванайсет автори са като дванайсетте апостоли. Всички са на масата, всеки си пие чашата и осъществява общото чрез неповторимия си индувидуализъм. Затова намира все повече преводачи, които да го изкачат на рафтовете на книжните империи.
Както е известно, да се влюбиш в себе си, това вече означава доживотна любов. За жалост, ние, членовете на журито за наградата „Хеликон”, се срещахме цяла година с много влюбени в себе си хора. Някои плащат за тази любов. Нарича се самиздат. Макар че, какво да крия, самиздат съпътства всички чужди литератури. Самиздат не е наш патент. И не смущава голямата естетическа книжарница. Не се боя и от литературните пирамиди. Задължително е да ги осъзнаем. Във Франция – зашеметена от политически бури – всяка година се издават по 600 романа. Колко от тях остават? Те са подножието, върху което се извисява върхът. Дай боже на всеки автор по една голяма, голяма пирамида.“
Ние от Лира.бг благодарим на всички, които гласуваха в сайта ни за своя фаворит. Вотът на читателите тук даде предимство на сборника с разкази „Кедер“ от Йорданка Белева. Въпреки реакциите, които е възможно да срещне след тазгодишната ситуация, „Хеликон“ няма да се откаже от своята литературна награда. 17 години тя съществува в родното културно пространство и, смеем да твърдим, е абсолютно независима − и от учредителите си, и от спонтанно или нарочно формирани медийни, приятелски, естетически кръгове или по други признаци свързани съмишленици. Това нейно качество я прави колкото силна, толкова и уязвима. Но − да гледаме напред! „Хеликон“ има добри идеи, свързани с четенето като ценност, с литературата като творчество. Същевременно не смята, че трябва да бъде част от една мощна машина на тиражи, панаири, агресивен пиар на имена и заглавия, на писателски стипендии и цената им. Това, което със сигурност е нужно, е да се прокара по-добър път, по който българските книги да стигат до общественото внимание. За целта е необходим откровен дебат − читателски и професионален.
На добър час на новите 12 отличени книги!
Повече подробности за анкетата, журито и номинираните книги вижте в материала ни: „Кой ще спечели награда „Хеликон“ за 2018 г.? Гласувайте за вашия фаворит!„
Снимки: Калина Равуцова