Приза си той получи в най-новата книжарница от веригата
На годишната церемония по обявяване на носителя на наградата за нова българска проза „Хеликон“ лауреат стана Георги Господинов. Романът му „Градинарят и смъртта“ бе оценен от жури с председател професор Кирил Топалов и членове доцент Елка Димитрова, доцент Юрий Дачев, Емануил А. Видински и Бойко Ламбовски. Наградата – пластика на бронзов орел, дело на скулптора и писателя Евгений Кузманов, бе връчена на победителя в новата книжарница на известната верига на пл. „Гарибалди“.
В присъствието на почти всички от 12-те номинирани, Кирил Топалов изтъкна някои от качествата на предпочетената книга, но отбеляза и успехите на българските белетристи, особено на жените писателки, през последната година. „Аз мисля, че българският писател пише не за да бъде номиниран, не за да получава награди, а ако има какво да каже и ако може да го каже. Това е смисълът. Ако нямаш какво да кажеш, не се хващай да пишеш. Бъди добър читател. Не е малко това един човек да бъде добър читател и е по-добре, отколкото да бъде лош писател“, каза проф. Топалов.
Не е малко един човек да е добър читател и е по-добре, отколкото да бъде лош писател“, каза проф. Топалов
Секретарят на наградата „Хеликон“ Бойко Ламбовски подчерта свободния дух на приза, получаван през годините единствено според вкуса на журито и определян с обикновено вишегласие. Като средство за относителна обективност при оценка на произведенията той препоръча периодични смени в състава на комисиите, определящи литературните награди.
Георги Господинов благодари за наградата и напомни, че тя досега е липсвала в иначе богатата му колекция от литературни отличия. Той поздрави всички номинирани и сподели радостта си от това, че присъстват толкова масово на церемонията. „Бил съм номиниран за други награди, на които съм бил единственият в публиката, защото всички други, разбирайки, че няма да вземат наградата, не са идвали“, посочи писателят.
От името на собствениците на веригата книжарници „Хеликон“ Гинка Панайотова, учредител на наградата, подчерта ролята ѝ през годините за мотивиране на творческите усилия на авторите, но и за поддържане и нарастване на читателския интерес към съвременната българска проза.
Настроение на церемонията внесоха изпълненията на джаз певицата Весела Морова
Кои бяха номинираните?
Общо 90 заглавия са били прочетени от представителите на журито, разказа Бойко Ламбовски. От тях са избрани 12. Освен „Градинарят и смъртта“ на Георги Господинов, номинираните книги бяха още
- „Луничави разкази“ на Здравка Евтимова
- „Рана“ от Захари Карабашлиев
- „Чакалнята“ – Деница Илчева
- „Ане“ от Камелия Панайотова
- „Светулки зад решетките“ на Мира Добрева
- „Извън обхват“ от Евгени Черепов
- „Годината, която започна в неделя“ – Яница Радева
- „Машина за пуканки“ от Михаил Стоянов
- „Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова
- „Слънчогледови деца“ – Кристина Терзийска
- „Ти, подобие мое“ от Радослав Бимбалов