Начало / Критика / Свят, с който тепърва ще се опознаваме взаимно

Свят, с който тепърва ще се опознаваме взаимно

Стоян Кателиев, „Хеликон Варна-Парк“

212248_b

От страховита заплаха за християнството, превърнала завладения Константинопол в столица на османските султани, през екзотичен политически съюзник на “великите сили” почти до края на XIX век, та чак до разпадането на последния халифат и превръщането му под властта на младотурците-националисти в модерна република, чието светско развитие през миналото столетие е белязано от четири военни преврата и непрекъсната вътрешнополитическа нестабилност, Турция е страна, към която отношението на европейците (а и по-специално на българите) винаги е било нееднозначно.

Дороте Шмид е ръководител на програмата “Съвременна Турция” във Френския институт за международни отношения (ifri.org) и в рамките на 100 въпроса засяга няколко най-основни аспекта от битието на южната ни съседка: история, политика, култура и обществен живот, религия, икономика, геополитика, като последните осем от въпросите са посветени и на взаимоотношенията ѝ с Франция. От книгата й научаваме кои са османците, какво значение има Кемал Ататюрк в историята на модерна Турция, какво е влиянието на т. нар. “дълбока държава” в политиката на страната; кои са “Сивите вълци” и “анадолските тигри”; защо и до днес филмът “Среднощен експрес” не е харесван от турците; каква е причината Партията на справедливостта и развитието (ПСР) да увеличи три пъти БВП и да устои срещу неуспешния опит за преврат през 2016 г. – въпреки нарастващото ислямизиране на обществения живот и авторитарния подход на Тайип Ердоган; защо лалето е предпочитаното цвете; какви трябва да бъдат взаимоотношенията със съседните държави според “неоосманистката” доктрина; доколко е възможно асимилирането на кюрдите и имат ли решение конфликтите с ПКК, “Ислямска държава” и Башар ал-Асад; може ли Турция все още да служи като модел на развитие за страните, разтърсени от “арабската пролет”; и не на последно място – има ли алтернатива за Анкара отвъд Европейския съюз.

Някои от поставените въпроси остават отворени, за други може би отговорът е различен от предложения, а трети вероятно са неуместни – поне от гледна точка на самите турци. Въпреки това авторката ни представя интересен поглед върху една държава с неоспорима (и нарастваща – особено през последното десетилетие) роля – както в региона, така и на световната геополитическа арена, и една богата култура, белязала – за добро или не – историята и живота на немалко поколения и народи, попаднали под нейното влияние. Турция, според Дороте Шмид, е “страна, особено чувствителна към конспиративните теории и наследник на империя, която преди по-малко от сто години е била методично разрушена от великите европейски сили”, а у самите турци има постоянен “страх да не останат неразбрани”, затова и се е постарала да прокара мост за европейския читател към тази забележителна страна, принадлежаща на два свята, с единия от които отново ще се опознаваме взаимно – надяваме се, в дух на мирно съжителство и конструктивен диалог, въпреки надвисналите сенки на войната и политическия и религиозен екстремизъм.

Прочетете още

410052481_887343836099175_19064075206214591_n

Ибрахим Карахасан–Чънар: „Турците казват само на българите „комшу“

Книгата му „Кратка история на Турция“ се превежда сега и на турски Писател, анализатор и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...