Състоянието му вече е критично
75-годишният алжирски автор изчезна в средата на ноември – при загадъчни обстоятелства той бе задържан след завръщането си от Париж. Няколко дни близките му нямаха никаква информация за него, като едва след една седмица официалните алжирски източници разпространиха информация, че той е задържан от органите на реда.
Смята се, че популярният във Франция Буалем Сансал е станал жертва и на политическия момент – преди месец френският президент Макрон застана на страната на Мароко в спора с Алжир за Западна Сахара. Самият Сансал също заяви пред медии, че не е сигурен дали родината му има правото да претендира за този регион.
Писателят отдавна е трън в очите на мнозина със своите принципи. Преди десетилетие например той разкритикува Хамас точно след като спечели арабската литературна награда Prix du roman arabe. Тогава организаторите отказаха да му изплатят паричната премия, част от отличието.
Пиперлив език има и когато е в Европа – от дълго време Буалем Сансал предупреждава за опасността от ислямистите, на която се подлага Стария континент.
Изчезването на Сансал предизвика и международна реакция – за незабавното му освобождаване от затвора се обявиха негови колеги като Салман Рушди, Орхан Памук, Жан-Мари Гюстав Льо Клезио и др. Загриженост прояви лично и самият президент Макрон.
Според последните информации сега Сансал е в болнично отделение на затвора, в който е държан. Вече на 75, здравето му е разклатено, а психологическото напрежение също казва своето.
Според Алжир писателят е задържан за застрашаване на държавната сигурност. Смята се, че в основата на това са именно изказванията му за проблемната Западна Сахара. От 2006 г. книгите му са забранени в неговата родина.
Буалем Сансал има и френско гражданство, като вече 25 години пише на френски. Негов издател е прочутото издателство „Галимар“. Писателят дебютира през 1999-а, когато е вече на 50. Повод за това става възходът на ислямския тероризъм. След излизането на книгата е уволнен от Министерството на промишлеността, където работи тогава.
Сред темите, за които пише, е например свободата на индивида и обществото, религиозните въпроси, съжителството на Запада и Изтока. У нас преди година излезе неговата „2084. Краят на света“ в превод на Радостин Желев. Точно за нея Сансал печели Голямата награда на Френската академия преди девет години. Романът излиза само два месеца преди терористичната атака в парижката зала „Батаклан“ през 2015-а. По страниците алюзията с „1984“ се вижда отдалече.
От дълго време Буалем Сансал предупреждава например за опасността от ислямистите, на която се подлага Стария континент
Хапливи думи от Буалем Сансал
Цитатите са от различни интервюта, изказвания или статии на държания в алжирски затвор писател, публикувани през годините от европейски медии.
- „Когато най-сетне египтяните, алжирците и тунизийците нарекат себе си египтяни, алжирци и тунизийци, а не араби или мюсюлмани – тогава вече ще сме на пътя на демокрацията.“
- „Европа е красива, но и глупава.“
- „Страхът от думите ни прави безмълвни.“
- „Издигането на няколко хиляди джамии в Европа (и това е видимата част от айсберга) за няма и 20 години не е плод на случайността или на набожна треска, то е резултат от продължителна работа, в която участваха държави, институции, сдружения и стотици изтъкнати личности от ислямското гражданско общество.“
- „Западът е хартиен тигър, той все още се съпротивлява, но е стар, износен, разделен, корумпиран, дава признаци на отпадналост.“