Начало / Критика / Жълт картон за… сърцето

Жълт картон за… сърцето

Cover-Tupti-syrceЮлия ПЕТКОВА

Тупти, сърце” на Йоханес Хинрих фон Борстел се нарежда достойно до друга важна книга на здравна тематика, която „Колибри” издаде през 2016 година – „Черво с чар” на Джулия Ендерс.

Няма по-важен звук на този свят от ударите на едно туптящо сърце. То е страж на живота, който върши своята работа от първия ни ден до последния ни дъх. Но какво се случва междувременно, в течение на живота ни, с тази помпа? Какво трябва да знаем за инфаркта, исхемичната болест, атеросклерозата, трансплантациите? Как се отразяват на сърцето прекомерният стрес, сексът, любовната мъка и липсата на здрав сън? Каква е връзката между хранителните ни навици и сърдечното здраве? Кои са най-често срещаните вродени дефекти на сърцето? Всички сме чували понятието „Спиране на сърдечната дейност“ − то се използва, когато точната причина за спирането на сърцето не е известна. Медиците говорят за (остра) сърдечна недостатъчност, която се явява едно от най-честите основания за приемането на пациенти в болницата. Тя обаче обикновено върви ръка за ръка с други болести. Ето го и първия урок от тази книга − сърцето е отборен играч. А видиш ли камбанарията, гробището не е далеч

Роден през 1988 г. в Германия, Йоханес Хинрих фон Борстел печели първа награда в западногерманското издание на Science Slam (състезание за популярно излагане на научни идеи). Следват първо място в германско-руския Science Slam и второ място в Science Slam за Германия. Докторската му дисертация е в областта на молекулярната кардиология. Книгата „Тупти, сърце“ моментално се превръща в бестселър и вече е преведена на десетки езици. Е, оказва се, че кръвоносната ни система не е по-различна от българските магистрали – по тях има и разнебитени трасета, и задръствания. Ще се уверите колко прецизно е устроено сърцето ни и как определени процеси в предсърдията и в камерите могат да излязат извън релси. Ще научите какво точно се случва с този орган, ако пушим и/или пием в несвяст, ако постоянно похапваме junk food, или ако пийваме редовно по няколко чашки ракия. Ще узнаете кои болести изтощават сърцето и ще получите безценни съвети, свързани с кръвното налягане и имунната система.  Ще разберете кое точно обуславя нашия здрав сърдечен ритъм и как медицината подхожда към ритъмните нарушения…

Съгласете се, че е доста ободряващо, когато за най-тежките здравословни проблеми се пише и говори спокойно (но съпричастно!), че и с хумор, пък бил той черен или „артистичен”. Дали заради неприличната си младост или защото е акумулирал достатъчно знание, за да е наясно, че образното мислене и лекотата в подхода могат единствено да предизвикат по-голям интерес към тази наистина сериозна, ако не и най-сериозната тема в областта на експертизата му, Борстел е обрамчил книгата с духовити пасажи:

„Аз съм страстен почитател на театъра и точно там ми хрумна, че това, което едно сърце преживява през своите средно осемдесет години, много прилича на класическата драма с нейните пет действия. Първото действие е въведение, от второто действие напрежението започва да нараства. В средата на драмата, в трето действие, напрежението достига кулминационната си точка. От там нататък, за съжаление, всичко тръгва надолу. В четвърто действие нещата стават все по-зле и по-зле, а в пето настъпва развръзката – неизбежната катастрофа, с която завършва драмата. Но защо ли не спра да дърдоря? Да вдигнем завесата за една истинска сърдечна драма.”

Следват 280 страници, способни здраво да стреснат един (за добро) и да окуражат друг (пак за добро). Авторите предупреждават, че съветите в тази книга не заместват компетентното медицинско становище, просто защото всеки организъм носи своя индивидуален отпечатък. Не ни остава друго освен да изкрещим: Тупти, сърце!

Превод на българското издание: Лазарина Чернокожева

Прочетете още

Февруари_1140x403-2

Акцентите на февруари – здраве, мода, екшън и игра!

Четирите книги на месец февруари обещават здравословно всекидневие, разходка по подиумите на висшата мода и коридорите на …