Уникален ръкопис на Франц Кафка е продаден за 150 000 евро на търг в Хамбург, съобщава БНР, цитирайки сайта на аукционна къща „Кристис“. Находката се появява благодарение на писателя Макс Брод, който не спазва обещанието си към своя приятел Кафка – след смъртта му да изгори всички негови ръкописи, и така излизат още „Процесът” (1925), „Замъкът” (1926) и „Америка” (1927).
От Българското национално радио предават още, че ръкописът представлява шестстранична чернова на пролог, написан от Кафка и Макс Брод за общата им книга „Рихард и Самуел” („Richard and Samuel”) от 1911 г. Творбата, замислена като разказ за пътешествията на двама писатели в Швейцария и Северна Италия, така и не видяла бял свят. Единствено останал прологът, който от 1983 година е притежание на частен колекционер в Швейцария. Според първоначалните оценки, артефактът трябвало да бъде продаден за 90 000 евро.
Макс Брод емигрира през 1939 в Палестина, за да се спаси от нацистите. Умира в Израел през 1968 на 84-годишна възраст. Двамата с Кафка се запознават през 1902 в Прага и макар самият Брод да е плодотворен писател, той става известен предимно като популяризатор на творчеството на Кафка и негов биограф.
Снимка: БГНЕС/ЕПА