Начало / Автори / Болката от живота прави Кафка изключителен писател

Болката от живота прави Кафка изключителен писател

Пет ключа към книгите му

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Животът на Франц Кафка в много отношения е тайнствен и поразителен. Всекидневието му се подписва трайно и върху неговите книги. Днес името му е направо модерен мит – при това от рождението на писателя са изминали сто и четиридесет години; през 2024-а пък ще се навърши век от неговата смърт.

Роден в Прага в началото на юни 1883-а, писателят изследва дълбините на човешката душа, като поставя с всеки ред екзистенциални въпроси, без да подминава абсурдността на обществото – такова, каквото го е виждал през първите десетилетия на миналия век. Книги като „Процесът“, „Замъкът“ или „Метаморфозата“ продължават да интригуват както посветени книголюбители, така и начинаещи читатели.

Някои факти от живота му подсказват и посоката на неговото творчество – те са като ключ за онова, което четем по страниците

Kafka

  1. Чиновник на пълен работен ден – това е всекидневието на писателя, който прекарвал дните си като застраховател най-вече на работници. Може само да гадаем колко натоварена е кантората, в която Кафка работи, но е факт, че много от литературните му опити започват именно в нея, в миговете без клиенти.
  2. Градът се превръща във вдъхновение – писателят се ражда и прекарва по-голямата част от живота си в Прага, която е била арена на чешка и немска култура едновременно. Тайнствената загадъчна атмосфера на града определено намира място в неговите литературни опити – наред с усещането за печал и несигурност, което раздирало гърдите му.
  3. Проблемни отношения у дома – това е сякаш вечна тема, като Кафка не прави изключение… Бащата Херман бил властен и обикновено надделявал в споровете, като често унижавал сина си. Един от вечните стремежи на писателя е да се хареса на своя родител. Но пък като резултат книгите му изобилстват от мотива за отчуждение и чувство на вина, наред с борбата за самостоятелност – точна илюстрация на положението у дома.
  4. Ранната смърт също изиграва роля – може да се каже, че Кафка така и не написва книгите на живота си, въпреки че ни оставя безценни произведения! Той става жертва на туберколозата, което е нещо обичайно за онези времена. Умира на 40, в санаториум близо до Виена, като е погребан в Новото еврейско гробище на Прага.
  5. Големият успех идва след смъртта – парадоксално, но нещастният край на писателя го превръща в легенда. Кафка почти не публикува приживе, като заклева близкия си приятел Макс Брод да изгори всичките му ръкописи. Година по-младият негов съмишленик обаче постъпва нечестно спрямо приятеля си – в резултат творчеството на Кафка е запазено, а днес и световноизвестно.

la-statue-de-franz-kafka

2023-а и 2024-а са под знака на тези две годишнини – 140 години от рождението и 100 години от смъртта на писателя. А името му продължава да произвежда митове. Кафка е най-цитираният писател днес в платформата „ТикТок“. Специално за стогодишнината от смъртта му пък ще бъде ремонтиран и един от най-посещаваните паметници на писателя – механичната въртяща се глава, която е съставена от 42 панела и се издига на височина от десет метра в центъра на Прага.

Факти от живота на Кафка представи Красимир Проданов
Снимки и репродукция: ČTK, MICHAL NOVÁK и tripadvisor.com

Прочетете още

IMG_564_

Светлана Николова: „Ако съдбата ни е книга, нейния сюжет пишем сами“

Без добро светът ни е циничен и апатичен, казва писателката и поетеса „Очите на Марта“ …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...