Начало / Читатели / Признанията на бавно четящия

Признанията на бавно четящия

 

snail-on-bookТрудно ми е да го призная, но ето – аз чета бавно. Така започва признанието си докторантката Емили Матрик, което сайтът Bookriot наскоро публикува. А ето как продължава:

Всяка година се включвам в книжното предизвикателство на Goodreads и си обещавам, че през новите 12 месеца ще изчета 50 книги. И всяка година се провалям. Обичам книгите и ме е срам да призная. Всеки път, когато познат ме види с книга и попита „Още ли я четеш?“, заемам отбранителна позиция или се оправдавам, че е дебела или че съм била заета. Но е време да спра и просто да призная, че чета бавно.

Не ми е лесно – рафтовете ми са претрупани с книги, които си умирам да прочета, но ми отнема седмици, за да приключа само с една. В гимназията завиждах на съучениците си, които прочитаха над 500 страници седмично само по литература, докато паралелно учеха и по другите предмети. От къде някои хора се сдобиват с тази свръхсила? Започнах да си събирам съвети как да ускоря четенето си, които може и да работят при някои, но определено не при всички хора. Те не ме научиха да чета по-бързо, но ми предложиха гледна точка към читателските навици на другите и някои теории за собствената ми бавност. А това, което споделям сега, се надявам да помогне на други.

Интернет

Много се е изписало за интернет и как той промени начина ни на мислене. За тези, които като мен са пристрастени, промяната повлия на четенето. Иска ми се да общувам с книгата така, както общувам с мрежата. Ако в книгата ми стане нещо интересно, аз искам да потърся допълнителна информация. Иска ми се тя да е същият безкраен източник на информация като виртуалното пространство. Вярно, изгубвам се по този начин, но после пак се връщам към същината. Проблемът се задълбочава със смартфоните – да, знам, че трябва да оставя моя настрана, докато чета, но е лесно да се каже.

Стрес

Винаги има нещо друго за правене, когато най-много ми се иска да чета. Трудно изключвам мозъка от всички задачи, за да се фокусирам върху прочетеното. И понякога изпитвам чувство за вина, ако просто си почивам, четейки хубава книга, докато имам толкова много други неща за вършене.

Тревожност

Подобно на мнозина съвременници и аз страдам от тревожност. Понякога ползвам медикаменти, но дори тогава трудно да се фокусирам върху едно нещо за продължителен период от време, защото просто мозъкът ми не го позволява. И това е отвъд моя контрол. Но открих, че лавирането между хартиени и аудио книги помага – когато усетя, че пристъпът на тревожност наближава, си пускам аудио книга и излизам да потичам или отивам да измия чиниите. Създавайки работа за тялото си, мога да се фокусирам.

И на финала искам да напомня, че четенето трябва да е качествено, а не количествено измеримо. Ако четете бавно, просто си признайте тази слабост и търсете начини да се наслаждавате на любимото си занимание.

Прочетете още

jessica-mulder-406992-unsplash

Кафе и книга: класиката, която радва всички

Хората четат различно, но една комбинация се явява неустоима… При това вариациите й са безброй …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...