Начало / Автори / Брайън Олдис почина на 92-годишна възраст. Нийл Геймън и Греъм Коксън отдават почит на майстора на научната фантастика

Брайън Олдис почина на 92-годишна възраст. Нийл Геймън и Греъм Коксън отдават почит на майстора на научната фантастика

brian-aldiss-second_trans_NvBQzQNjv4BqytStWzET8IU_YHbhIsrHT7zlS1VtVG3FFnLY_Ob_kMgМногократно награждаваният писател Брайън Олдис почина на 92-годишна възраст. Той е един от най-уважаваните творци в британската научна фантастика, автор и редактор на повече от 100 книги, включително романи, фантастика и поезия. Един от неговите къси разкази е вдъхновил Стивън Спилбърг за филма „Изкуствен интелект“. Семейството на Олдис разпространи новината чрез профила на писателя в Туитър, там те пишат: „С огромна тъга съобщаваме за смъртта на нашия любим баща и дядо. Брайън почина мирно у дома си на 92-ия си рожден ден [18 август]“.

Нийл Геймън, Адам Робъртс и Дарън Андерсън са сред многото автори, които използваха социалните мрежи, за да изпратят съболезнованията си към близките на покойния писател. А Греъм Коксън, китарист на бандата „Blur“, похвали Олдис за неговата гениалност.

Роден в Норфолк през 1925 г., Брайън Олдис е служил в армията по време на Втората световна война. „Бях командирован в Далечния изток и празнувах 19-ия си рожден ден на пристанищната граница в Бомбай“, споделил той пред вестник „Телеграф“. „Сражавах се в това, което впоследствие стана известно като Забравената армия. Видях толкова много експлозии, смърт и трудности, но също така намерих верни приятели и се радвах на азиатската култура. Колкото и да ти се иска, не можеш наистина да избягаш от спомените за войната.“

Източник: „Телеграф“

Превод: Димитър Димитров -„Хеликон-Витоша“

Прочетете още

225438_b

Книга с дъх на ноар и фантастика

„Разреден въздух“ съчетава научна фантастика и кримитрилър ведно Какво се случва, когато се комбинират двата жанра – …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...