Джон Гришам е един от най-касовите автори в света. Ето неговите съвети какво да правим и какво не при писането на художествена литература. Публикува ги „Ню Йорк Таймс“.
1. Пишете по една страница дневно – това са около 200 думи на ден и 1000 на седмица. Правете го две години и ще имате достатъчно дълъг роман. Нищо няма да се получи, докато не започнете с една страница дневно.
2. Не започвайте преди да знаете финала – сюжетът изисква внимателно планиране. Авторите пропиляват години в развиването на истории, които накрая не работят.
3. Пишете на същото място и в същия час – рано сутрин, по обед, във влак, късно вечер – няма значение. Намерете идеалния час, идете на същото място, затворете вратата. Без изключения, без оправдания.
4. Не пишете предговор – предговорите, по принцип, са начин да привлечете вниманието на читателя. Избягвайте ги. Планирайте историята си и започнете с първа глава.
5. Използвайте кавички в диалозите – Моля ви, правете го, много е просто.
6. Не се запасявайте с помощни речници – знам, че точно в този момент държите един близо до вас. Има три категории думи: думи, които знаем; думи, които трябва да знаем; думи, които никой не знае. Забравете третата категория и внимавайте с тези от втората. Сложният език е честа грешка при начинаещи писатели, което е влудяващо и фалшиво.
7. Четете всяко изречение поне три пъти, в търсене на думи, които да махнете – доста автори използват прекалено много думи. Причината е, че имаме твърде много пространство и твърде малко ограничения.
8. Не запознавайте читателя с 20 персонажа още в първата глава – още една аматьорска грешка. Читателите са надъхани, но не ги бомбардирайте с всички имена от четирите поколения на едно и също семейство. Пет, които да включите в началото, са напълно достатъчни.
Превод: Димитър Димитров – „Хеликон-Шишман“