За подсъзнанието ни литературата е важен символ с много значения. Именно този факт използва в творбите си Матей Крен. Ето още за тях от Краси Проданов
Най-известната му инсталация е в Пражката градска библиотека
Словашкият артист подрежда там през 1998 г. около 8000 книги. Приличат на огромна кула, озовала се не на място. Тесен процеп отпред пък сякаш показва, че книгата е друг свят. Вътре в него заживяваме различно.
Матей Крен казва сам за себе си, че обича книгите. Чете ги, но не само. Обича да разказва истории чрез тях – забележете, не истории от тях, от страниците им, а ЧРЕЗ ТЯХ.
И го прави. В Братислава например изгражда своя „Скенер”. Подрежда 12 хиляди тома, сред които пристъпваш в пълен мрак. Остра светлина и система от огледала разкрива къде си – между книгите, в тях самите.
Крен иска да покаже колко символика крият книгите
Съвремието ни обаче формира представа за книгата като за нещо забавно, развлекателно. Точно от този стереотип иска да ни избави словакът. И превръща романа, отделното заглавие в игра – в един конструктор. Нали книгата всъщност конструира личността, успява да изгради в нас кули, укрепления, стени, на които да подпираме после мирогледа си.
Книгите ни подкрепят по пътя ни през света
„Когато някой посети мое произведение – казва Матей, – парадоксално осъзнава, че вижда сам себе си, но заедно с това разбира колко много се е обогатила личността му през годините.”
По чудесен начин го показва проектът „Пасаж”, изложен също в Братислава. Представете си, че вървите по тясна пътечка между две огромни стени – стени от книги. Това е пътят ни през света, толкова малко знаем ние. Толкова много имаме да научим. С книгите.
Чрез тях човешките същества се срещат
„Единственото средство да продължим да вървим са те”, разяснява ни Крен. В друго интервю пък си признава, че злоупотребява с книгите, деформира значението им. Но веднага добавя, че го прави, за да ги забележим. Че това е голямата им магия – способността им да ни срещнат един с друг по автентичен и неповторим начин.
Матей Крен реди своите книги в Хановер, в Париж…
Прави от тях ту криви стени, ту истинско иглу. Преди да подреди кулата си в Прага, идеята му има премиера в Сао Пауло. Тамошната обаче е по-мъничка. А пражани наричат своята „Колоната на познанието”. Пък и нали е в библиотека – винаги минават покрай нея с книга в ръка.
Снимки: Деница Проданова и архив