Начало / "Четящият човек" / Съвет за начинаещи и напреднали писатели: „Четете!“

Съвет за начинаещи и напреднали писатели: „Четете!“

Само талант повечето пъти не стига

christmas-background-1204029_1280

Книгите имат няколко свойства, които наистина ги правят нещо уникално – сред тях изпъква например въздействието им върху човешкия мозък. Четенето всъщност изобщо не е просто потапяне в един измислен свят, което възбужда приятно сетивата ни и осигурява забавно прекарване на времето. До днес много изследвания предизвикват изненада именно с процесите, които е способна да отприщи в нас една книга.

Четене срещу стрес

Сред отдавна известните ползи от книгите е намаляването на стреса, като с помощта на една книга ние може да забавим например сърдечната си дейност и дори да нормализираме кръвното си налягане. Доказано е, че за десетина минути с книга в ръце рязко намалява нивото на кортизол – хормонът, свързан със стреса.

Има дори проучване, което сравнява четенето с йога. Д-р Дейвид Люис говори и с конкретни цифри… През 2009 г. той публикува студия, според която едва 6 минути четене снижава нивото на стрес с внушителните 68%. При това няма значение от какъв жанр е книгата, която сме избрали.

Проявяваме и повече съчувствие

Хората, които четат, взимат на сериозно проблемите на другите и са способни да проявят своята емпатия към тях. Тук пак се изтъква въздействието, което имат книгите върху мозъка. Докато сме потънали в сюжета, в нас се активират онези области на мозъка, които са свързани със сетивата. Така той действа, сякаш току-що е преживял прочетеното.

Именно заради това четящите хора възприемат чуждите проблеми или радости като свои – много по-лесно от останалите. Мозъкът им е буквално трениран, така че те без проблем сменят и гледната точка.

Книгите освобождават и невротрансмитери

Това са например серотонин, допамин или норадреналин. Тяхната роля е да пренасят важни сигнали, които въздействат да речем върху настроението или мотивацията ни. Затова и когато четем, нерядко чувстваме наслада, освобождаваме се от напрежението, дори сме щастливи.

Така възниква и библиотерапията – начин да се въздейства на психически проблеми именно чрез четенето. Важно е обаче не просто да изчитаме книга след книга, но и да обсъждаме сюжетите – с приятели или в специализиран клуб. Тогава и въздействието на библиотерапията е най-силно.

Четенето не решава проблемите ни, но то в никакъв случай не е „обикновено“ забавление или  просто „бягство от действителността“

statue-4026212_1280

Всичко това е от полза и за писателите

Умението да четеш с разбиране един текст се проявява после, когато опитваш да напишеш нещо свое. Всички описани механизми също допринасят писателят да разкрие таланта си в най-пълна форма. На практика „природно“ писане, без да си ангажирал ума си с творбите от литературната съкровищница, е по-близо до графоманията, отколкото до творчеството. Защото писането е на първо място занаят – детайли и взаимовръзки се изграждат на базата на прочетеното. Да не говорим колко важна е всяка дума – и как е нужно да си тежи на мястото. Затова и най-подходящият съвет към писателите е простичък: „Четете!

Вижте и тази студия за ползите от четенето – на английски
Снимки от DeephotoLubos Houska и Alberto Cabello за Pixabay

Прочетете още

woman-7202209_1280

Четенето помага срещу агресията в училище и на улицата

Книгата е липсващото звено в отношенията ни Точно четенето засилва умението ни да общуваме, а …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...