Начало / Свят / Керуак и компания – с изложба в Париж (снимки)

Керуак и компания – с изложба в Париж (снимки)

b2dbce5a2e1879fb0374d083a29258b0-1467100238967_xlКултът към „По пътя“, Джак Керуак и славната му компания от бийт-поколението завладя Париж. От началото на юли във френската столица на особено внимание се радва специална изложба, посветена на Керуак, Алън Гинзбърг и Уилям Бъроуз. Тя е разположена не къде да е, а в културния център Помпиду.

Ако искате да прочетете култовата „По пътя“ на оригиналната печатрска хартия, на която Керуак я е написал, не е нужно да ходите до САЩ. Можете да го направите във Франция. Подгответе се обаче за повече едно посещение на изложбата, тъй като книгата е дълга 36,6 метра. Можете да гледате и 30-минутния филм на Робърт Франк „Pull My Daisy“ (1959) с гласа на Керуак. В експозицията е включен и ръкописна „Вой“ на Гинзбърг. Можете да танцувате по време на експерименталните джаз филми на Хари Смит и да се насладите на куп други ръкописи от ерата на бийт-поколението.

LE ROULEAU „Идеята е да покажем свободата на тези хора. Те са се борили за нея, а сега тя е застрашена“, казва кураторът на изложбата Филип-Ален Мишо. Основният мит, който налага изложбата, е пътуването. Керуак забързано пише в „По пътя“ за нуждата да се пътува.

В края на 50-те бийт-движението достига върха си и в Париж. Главни виновници са, разбира се, Гинзбърг, Керуак и Бъроуз, които делят стая в хотел „Рашу“ близо до Сена. През 1959 г. този хотел е провъзгласен за бийт-хотела на Европа. Именно там Бъроуз пише някои от книгите си като „Softмашина“ и „The Ticket That Exploded“. В Париж Гинзбърг започва да пише една от най-добрите си поеми – „Kaddish“. Присъствието на знаменитостите на бийт-поколението в Париж показва колко важен е бил градът за най-важните му представители.

IMG_5069-332x250Керуак прекарва най-малко време във френската столица. Париж обаче очарова Гинзбърг, който редовно кисне по кафенетата с Хенри Милър, Жан Жене и Самуел Бекет.

В изложбата са включени много от талантливите фотографии, които Гинсбърг прави. Поетът се оказва талантлив фотограф с огромен интерес към визуалните изкуства. Включени са и снимки на Бъроуз от стаята му в хотела, негови колажи с работите му. Керуак пък участва и с картини – както негово творчество, така и негови портрети.

CmtMeafWYAAkIvw

Cl8r5SYXEAArzlb

Прочетете още

home~inBM8v~4dWDLM_j

3 любопитни историйки за писатели

                    Когато Александър Дюма пишел „Тримата …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...