Лекарите са известни с това, че написаните от тях рецепти са невъзможни за прочитане. Но има няколко доктори, които са останали в историята с написаното от тях, а не с уменията си със скалпела. Сайтът mentalfloss.com посочва някои от най-великите писатели, които имат медицинско образование.
Антон П. Чехов (1860–1904)
Докато пише някои от големите си шедьоври, като „Вуйчо Ваня“, „Чайка“, „Три сестри“ и едни от най-великите разкази в руската литература, Чехов спорадично практикува и медицина.
Михаил Булгаков (1891–1940)
Авторът на „Майстора и Маргарита“ се спасява като по чудо след прекаран тиф по време на службата си като военен лекар. Това го принуждава да се насочи към писането.
Сър Артър Конан Дойл (1859–1930)
Конан Дойл учи медицина в Единбург, когато започва работа като чиновник в кантората на Джоузф Бел – един от основателите на криминалистиката. Именно Бел е първото вдъхновение и прототип на Шерлок Холмс.
Оливър Унедъл Холмс Младши (1809–1894)
Холмс, бащата на Висшия съдебен съвет и друго от вдъхновенията на Конан Дойл за създаването на Шерлок Холмс, е бил много популярен поет през XIX век и е един от основателите на списанието Атлантик Монтли. Освен всичко друго той е професор в Медицинското училище в Дортмут и декан на Медицинския факултет на Харвард. Уендъл Холмс е и практикуващ лекар, яростен защитник на хигиената и един от първите почитатели на хомеопатията.
Робин Кук (1940)
Кук бил практикуващ офталмолог много години, преди да се заеме с писането на медицински трилъри като „Кома“, „Треска“ и др. Романите му бързо си извоюват статута на бестселъри и често са филмирани и адаптирани за телевизия. Режисьор на „Кома“ дори е самият Майкъл Крайтън.
Майкъл Крайтън (1942–2008)
Авторът на едни от най-популярните техно-трилъри в света като „Щамът Андромеда“ и „Джурасик парк“ започва да пише още докато учи медицина в Харвард. За разлика от Кук обаче той зарязва докторуването още след като се дипломира и се отдава на своята страст – писането.
Халед Хосейни (1965)
Роденият в Афганистан автор е общопрактикуващ лекар до момента, в който продажбите на дебютния му роман „Ловецът на хвърчила“ не литват в небесата.
Съмърсет Моъм (1874–1965)
Той е дипломиран лекар, но успехът на първия му роман, написан още докато е в медицинското училище, накланят везните в полза на литературата. Любопитното е, че макар да е приет добре от редактори, първият роман на Моъм „Of Human Bondage“ от 1915 г. никога не излиза.
Френският сатирик е монах в манастир в централна Франция, но напуска обителта, за да учи медицина. След това практикува в Лион, интелектуалният център на Франция по онова време.
Шилер служи като военен хирург, когато го спохожда славата на драматург. Неговата поезия вдъхновява композитори като Шуберт, Брамс и Бетовен. Така последният написва „Одата на радостта“.
Драматургът Шницлер практикува медицина и специализира психиатрия през по-голяма част от живота си. Всъщност, филмът на Стенли Кубрик „Широко затворени очи“ е базиран на произведение на Шницлер.
Двама прочути майстори на словото, които са учили медицина, но не се дипломират:
Кийтс учил медицина в Лондонска болница. Той чиракува като аптекар-хирург и става лицензиран аптекар. Но любимото му лекарство остава поезията.
Притискана от своя ментор Уилям Джеймс, Стейн започва да посещава медицинското училище „Хопкинс“, но се отегчава до крайност и го зарязва през четвъртата година.