Начало / Критика / Калин Донков, председател на журито за Награда „Хеликон”: Литературата днес щастливо се отличава от повечето области на българския живот

Калин Донков, председател на журито за Награда „Хеликон”: Литературата днес щастливо се отличава от повечето области на българския живот

Днес, 14 декември, в книжарница „Хеликон Витоша“ в София се състоя церемонията по обявяването на 14-ия роман, носител на престижната Награда за нова българска проза „Хеликон“. След задълбочено четене през цялата година и излъчването на 12 книги финалисти, журито в състав Калин Донков (председател)  и членове Светлозар Желев, Веселина Седларска, Бойко Ламбовски и Юри Лазаров присъдиха статуетката Орлето на Евгени Кузманов на романа от Недялко Славов „432 херца“. Ето какво каза в речта си председателят на журито Калин Донков:

„Присъдена е вече четиринайсетата награда за българска проза „Хеликон”. Литературната 2015 година бе щедра на стойностни литературни творби и мога да уверя, че между стотината и нещо книги, които журито трябваше да прегледа, има чудесни романи, повести и сборници с разкази. И този път изпитахме съжаление, че наградата е само една. Всяка от номинираните дванайсет книги, а и ред заглавия, които не попаднаха в номинациите, заслужаваха за нещо да бъдат отличени. Но „Хеликон” е само една и може би в това е нейната привлекателност.

В творбите, които изчетохме, се откроява образът на българската проза през изтичащата година. Този образ е уверен, обещаващ, а на места и завладяващ. Познати от предишни години автори потвърждават литературното си присъствие. Млади писатели, между тях и дебютанти, показват завидна увереност, отличен език и сюжетна свежест. През 2015 прочетохме немалко нова българска проза, написана със сигурна ръка и заредена с енергиите на будно и търсещо въображение. Само с един поглед върху номинациите ще установите, че в тях присъстват автори от всички поколения в днешната българска белетристика. Освен, че доказва динамиката на литературния процес, това е и едно приятно обещание за бъдещето.

Литературата днес щастливо се отличава от повечето области на българския живот. По някаква неуловима причина тя се избави от разорението и унижението, които сполетяха различни отрасли, науки и цели пластове на обществото, за зла чест на цяло поколение българи. Не че нямаше и такива опити, не че нямаше желаещи, не че нямаше и нещо като ликвидационни съвети и в литературата. Но литературната нива надживя всичко това, благодарение на добрия си посев и днес плодът и е сочен и в повечето случаи екологичен.

Не трябва да ме подозирате в разсеяност или дори в удобно премълчаване на проблемите на днешната литература. Ако говорим за прозата, от журито на „Хеликон” тези проблеми се виждат отлично. И днес има конюнктура, и днес има номенклатура, а класово- партийният подход от миналото нерядко се заменя с касово-партиен. подход. (По-често касово и по-рядко партиен.) Разбира се, че се поддържа и равномерният приток на бездарни съчинения.

Мен лично ме разстройва най-вече наивното, но и професионално безотговорно слугуване на хепиенда. Унизителното усилие непременно да се възвие едно драматично повествование към благополучен (в миналото му казваха оптимистичен, а днес позитивен) завършек, не е добра идея. През ръцете ни минават немалко добре написани книги, които щастливият финал направо потопява. Който е подучил авторите, че хепиендът прави книгите им по-продаваеми, а и по-стойностни, той ги е и провалил. Бестселър е американско понятие, но и в самата Америка книгите на нейните класици не са били бестселъри. Най-продаваните книги по тяхно време са съвсем други и техните автори в повечето случаи са вече забравени.

Съзнавам, че четиринайсетото жури на „Хеликон” имаше сравнително благоприятна задача. Никой не може да предскаже отсега как ще се увеличи белетристичната продукция в България, след като телевизията обучи хиляди свои зрители на майсторлъка в писането на романи. Но за това ще мислят други. Сега ще ви съобщя резултата от нашия труд.

Четиринайсетият носител на наградата за нова българска проза „Хеликон” е писателят Недялко Славов, отличен за романа „432 херца”.  Отличието се присъжда за извисеността и хуманността на посланието, за новаторската и майсторска поетика както и за блестящия език на романа. Ако трябва да се доближим до образността на автора, в „432 херца” той е постигнал автентичните трептения, присъщи на най-красивата и магнетична литература. Да му пожелаем творческа сила и леко перо, а на романа му – милион читатели…“

Прочетете още

Korici (2)

Ясни са номинациите за награда „Хеликон“ 2023 г.

Това са двайсет и вторите годишни номинации за литературната награда „Хеликон“. На заключително заседание жури …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...