Начало / Читатели / „Празникът на незначителността“ от Милан Кундера (ревю)

„Празникът на незначителността“ от Милан Кундера (ревю)

Златина ПЕТКОВА

Честват се военни  победи, раждането и смъртта на герои и светци, падането на диктатори, все неща сериозни и достатъчно важни, за да ни убедят, че и ние сме такива. С нестихващата си любов към парадокса обаче Милан Кундера накъсва на малки парченца листа, върху който значимото е написало история си, а после ги хвърля във въздуха, превръщай ги в конфети. Конфетите на значимото, с които за първи път  ще отбележим „Празникът на незначителността“.

След дълга пауза на мълчание чешкият писател се завръща, за да ни изнесе твърде обикновено представление. Четирима приятели – Ален, Рамон, Шарл и Калибан, поставят и разиграват скучната постановка на битието, което в духа на автора се оказва непосилно леко. На сцената се разхождат женски гърди, бедра, задници и един намигащ пъп. Пъпът на всички хора е еднакъв и това унифицира любовта. Той е и знакът, доказващ, че си роден.  Само ангелите и Ева не са белязани. Така си мисли Ален, докато си спомня онази, която не е искала да ги свързва пъпна връв и, за да забрави, е избягала на другия край на света. Чува се някакъв неразбираем монолог. Калибан говори на измислен пакистански. Нека оценим усилията, които полага за нещо толкова незначително и го оставим с надеждата, че ще привлече поне един женски поглед. Рамон отбелязва деня, като се размотава из Люксембургската градина и разсъждава за маловажното. Шарл режисира  историческия си куклен театър, чието заглавие може да е „Вицът за яребиците“. Сталин разказва ловните си приключения на съпартийци: двадесет и четири яребици и 12 патрона.  Стреля и уцелва дванайсетте. Отива вкъщи за още патрони, връща се и убива и  останалите . Следва тоалетната революция. Вождът го няма и Хрушчов бясно крещи: „Излъга! Излъга!“ Как ли пък не – птиците него ще чакат. Никой не вижда очевидното – Сталин  се шегува. Краят на всяко действие в пиесата се отбелязва с напикаването на Калинин. Съвсем прозаично – жертва е на болната си простата . Публиката обаче бясно аплодира и крещи с пълно гърло: „ Да живее Калинин- истинският герой! Героят на незначителността!“

На финала на книгата, сякаш всички актьори излизат на сцената, за последния си поклон или, за да ни се извинят, че са ни занимали с нещо толкова преходно и несериозно като собствения ни живот. А може би неговата незначителност е единственото, което наистина си заслужава да бъде празнувано. В това поне се опитва да ни убеди Милан Кундера.

„Празникът на незначителността“ тук

Прочетете още

230541_b

Книга събира йога техники за трудни моменти

Асаните по страниците са способни да ни вдигнат на крака „Йога за облекчаване на скръбта …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...