С „Ако се върна след смъртта“ изд. „Изток-Запад“ почита големия американски поет, журналист и есеист Уолт Уитман по повод 200-годишнината от рождението му.
Уолт Уитман (1819–1892) е роден в Хънтингтън, Лонг Айланд, в семейство на квакери – религиозната общност на пацифисти и борци против робството. Нарича себе си Космос и поезията му е стихия, която помита читателя. Хуманните принципи на сексуална и религиозна търпимост в поезията му надхвърлят границите на неговото време.
Трийсет и шестгодишен, издава една-единствена стихосбирка, която преработва и допълва до самата си смърт: „Листа със стихове“ (Leaves of Grass). Десетки години превеждано буквално, това заглавие всъщност е тъкмо с този смисъл – оказа се, че Уитман нарича leaves страниците на книгите, а grass – „незначителните“ стихове. Широко скроен и с модерни възгледи, Уитман не е приет безусловно приживе, но е дарен с последвало безсмъртие. Оказва особено влияние върху бийт поколението през 50-те и 60-те години на ХХ век и водачите му Алън Гинсбърг и Джак Керуак.
Ела! – повика ме Душата ми. – Такива стихове
за тялото ми трябва да напишем (ведно – душа и тяло),
че върна ли се след смъртта – невидима,
или след дълго скитане из други сфери,
отново на другарите си да запея – за бурните вълни, земята,
за ветровете и дърветата,
а после пътя си да продължа доволна и усмихната.
Отново и завинаги да станат мои тези стихове,
и както някога, сега и тук
под тях да сложа своя подпис и за тялото, и за душата:
да ги бележа с името Уолт Уитман.