Киното реагира най-адекватно на литературата, затова филмите по хитови книги, любими предимно на младите хора, нямат възраст. Припомняме ви няколко заглавия, които със сигурност ще задържат вниманието ни на екрана през 2018 г., както вече са го направили на страниците.
Още с появата на първата книга през 2011г. поредицата „Петдесет нюанса сиво“ спечели солидни суми, достатъчно фенове, и немалко критици. Въпреки всичко, да отбележиш Свети Валентин с филм си е тръпка, особено ако филмът е тематичен. „Петдесет нюанса освободени” по едноименната трилогия на Е Л Джеймс обещава именнно това – секс и романтика. Логично бурната връзка на двамата герои се превръща в брак, дали ще ни убедят, че е по любов, а не по сметка… ще ги видим през февруари. Ролите на Крисчън и Ана, станали емблеми на страстта за милиони читатели, отново изпълняват Джейми Дорнан и Дакота Джонсън. Макар шумът около „нюансите“ да позатихна, никой не отрича, че поредицата е един от феномените на масовата култура за последното десетилетие. И пак ще привлече погледите, защото втората част на „Грей“ – „По-тъмен“, излиза дни преди филма, за да подгрее публиката.
„Гънка във времето“ от Маделин Ленгъл
Освен, че е абсолютна класика, тя е първата по рода си научнофантастична история с главен герой момиче и е сред най-отхвърляните книги. 26 издателства просто не знаели към кой жанр да я причислят – фентъзи или фантастика. Също не посмели да публикуват роман за деца, в който Христос съжителства редом с Буда, Шекспир и Махатма Ганди. „Гънка във времето” е писана през 1962-ра, година, след като Берлинската стена прави свободата непроницаема и идеологията измества науката. Тогава, за да разкаже алегорично как съзнанието на човек е истинският мост между Изтока и Запада, Маделин Ленгъл изпраща един баща в петото измерение, а децата му тръгват да го търсят, като преобразуват желанията си в сбъдната реалност. Вдъхновен от теорията на Айнщайн, този невероятен роман наистина е заплаха за всяко авторитарно общество, защото директно внушава, че животът е подвластен единствено на любовта и сплотеното семейство. Филмът „Гънка във времето” очакваме през март, сред актьорския състав са имената на Рийз Уидърспун, Крис Пайн, Опра Уинфри и др.
Любопитно е, че зад това име на автора стои жена, по професия графичен дизайнер. Че е американка няма значение, защото тя разказва история, с която се сблъскват децата от всяко училище по света – как да приемат различието. Оги е на 10 г., роден с лицева аномалия и въпреки многото операции, на пръв поглед изражението му си остава чудовищно. След като дълго време се обучава вкъщи, идва време, когато той трябва да се социализира и да тръгне в пети клас. Независимо от реакциите на околните момчето е чудо за своята майка, която не се спира пред нищо, за да убеди сина си колко по-важна е вътрешната красота, устойчивият характер, доброто възпитание, емпатията и усмивката от сърце, не от съжаление. Романът на Ар Джей Паласио е обявен от Американската асоциация на книгоразпространителите за най-добра детска книга за 2012 г. Филмът „Чудо” вече е по кината, главните роли изпълняват Джулия Робъртс и Джейкъб Трембли.
„Анихилация“ е първа книга от трилогията „Съдърн Рийч“ от Джеф Вандърмиър
Поредицата печели множество награди, включително престижната „Небюла” и номинация за „Хюго”. Това е чиста фантастика и напълно заслужава режисьор на филма по нея да бъде Алекс Гарланд, станал известен с един от най-добрите сай-фай филми – „Ex Machina:Бог от машината” и като автор и сценарист на култовия „Плажът”. „Анихилация” е термин от физиката, реакция, при която частица и античастица влизат в контакт. Това води до дисбаланс, преобразуване или пълно унищожение на материята. В книгата това представлява Зона Х – ничия територия, появила се на земята преди десетки години, без надежда да развие каквато и да била цивилизация, страховито място, пълно с природни аномалии. Експедициите, които го изследват, дават противоречиви сведения – за едни е райско кътче, други води до смърт. 12-ата мисия, изпратена в Зона Х, включва четири безименни жени – Антрополог, Биолог, Геодезист, Психолог. Във филма ролите им са отредени на Натали Портман, Дженифър Джейсън Лий, Джина Родригес, Теса Томсън. Дали ще спасят човечеството от гибел, ще видим по кината от февруари.
„Първият човек. Животът на Нийл Армстронг“ от Джеймс Хенсън
Силно звездно присъствие наблюдаваме и тук – сценарист е Джош Сингър, нашумял със „Спотлайт”, а режисьор Деймиън Шазел, който обра сума „Оскар”-и с мюзикъла „La La Land”. Твърди се, че той е изчислил 12 октомври като дата, за да може да кандидатства с драмата „Първият човек” за наградите през 2019 г. Но великият астронавт е бил далеч от медийната слава, затова в книгата за него четем записи на 55 часа лични откровения, каквито рядко е склонен да прави. През 1969 г. „Аполо 11” каца на Луната, а името на Нийл Армстронг и до днес остава връх в космонавтиката, най-вече заради успешното му завръщане.
„Играч първи, приготви се“ от Ърнест Клайн
Екшън в духа на 80-те, чудесен начин да посрещнем пролетта на 2018 г., със спомен за онази поп вълна, когато имаше аркадни игри, „Междузвездни войни”, четяха се повече книги и се слушаше друга музика. На този фон тече виртуалната игра „ОАЗИС” от 2044г. Създателят й внезапно умира, но оставя след себе си гигантски пъзел, сложна вселена от загадки и последователи, жадни да го разгадаят. Особено един заклет играч, типичен нърд, интровертен и близък на съвременните геймъри типаж, който преследва няколко милиарда долара, докато не разбере, че „човек окончателно и съсипал живота си, когато всичко се прецака, и единственият, с когото може да си поговори, е софтуерът, управляващ системата му”. Книгата е носител на няколко престижни награди – на Асоциацията на библиотекарите в САЩ и „Prometheus” за 2012 г. Режисьор на филма е Стивън Спилбърг.
„Всички наши места“ от Дженифър Нивън
Само три месеца след публикуването му в САЩ през 2015 г. от този роман са продадени над 100 000 екземпляра, в Европа също веднага се нарежда в списъка на бестселърите на големите вериги книжарници. Отбелязваме си цитат, който показва трогателната история между двама тийнейджъри, обсебени от смъртта. „Докато обикаляме, трябва да сме духом и телом на мястото, а не да гледаме през обектива”. Вайълет и Финч се срещат на училищната камбанария, достатъчно високо, за да иска той да скочи, и твърде над проблемите, за които тя предпочита да забрави. Любовта ги връща на земята със съвсем делнична задача – общ училищен проект за най-интересните места в техния щат, Индиана. Така, преплитайки нежност и страст, книгата става географски пътеводител, своеобразен наръчник по превенция на самоубийствата, литературна енциклопедия с препратки към писатели, които сами са отнели живота си – Вирджиния Улф и Силвия Плат. Във филма участва актрисата Ел Фанинг, режисьор е Мигел Артета.