Начало / Любопитно / Къщата на Хемингуей – светът на писателя все още е тук

Къщата на Хемингуей – светът на писателя все още е тук

Големите автори имат тази особеност – да не те оставят безразличен

437951438_10223536692395045_3617172895957727883_n

Връзката ми с Хемингуей винаги е била малко сложна – никога не е била безусловна любов, нито пък е била в другата крайност, но пък и нищо по средата не е било. Още от ученическите и студентските си години обичах и продължавам да обичам и днес “Безкраен празник” и “Слънце изгрява”. “Зелените хълмове на Африка” ме караха да мечтая, но военните му романи ми вървяха трудно. “Старецът и морето” съм чела няколко пъти – и всеки път ми се е струвало, че чета различна книга. Без да ми е любима, винаги съм усещала колко е важна за мен. Както, без да харесвам всичко от или у Хемингуей, винаги съм знаела колко величествено голям писател е той.

Знаех, че къщата на Кий Уест съществува, че е отворена за посетители и че може би някой ден ще стигна до нея. И стигнах

440108809_10223536691195015_3457624656125397568_n

Това е мястото, което Хемингуей нарича свой дом и в което живее от 1931 до 1939 година. Тук са завършени “Сбогом на оръжията”, “Да имаш и да нямаш”, “Смърт след пладне”, “Зелените хълмове на Африка”, “Снеговете на Килиманджаро”, “Мъже без жени” и голяма част от романа “За кого бие камбаната”. Тук Хемингуей е отглеждал и страстта си към риболова. Ставал в ранни зори, пишел до обяд в работното си студио, а следобедите и вечерите прекарвал в морето и баровете в градчето.

Къщата е в чудна хармония със зеленината наоколо, с прохладни бели стаи, съхранили книгите, пишещите машини, ловните трофеи, фотографиите, картините, подаръците, получени от приятели, мебелите, атмосферата на един друг свят, който никога не си е отивал.

И котките, разбира се. Близо 60, всички потомци на Снежанка (Snow White) – първата котка, донесена от Хемингуей тук; повечето полидактилни, т.е. с лапички с 6 пръста. Тези котета са стопаните на къщата и ѝ се наслаждават, сладко изтегнати на спалнята, по столовете, диваните и в градината, където имат разкошен котешки дом.

Обикновено в музеите е тихо и гостите сякаш стъпват на пръсти, за да не обезпокоят домакина. В къщата на Хемингуей цари оживление. Големите писатели имат тази особеност – да не те оставят безразличен

Dum

А аз си мисля колко тъжна книга ми се струваше “Старецът и морето”, когато бях млада. И как с възрастта това, което преди ми е изглеждало като загуба и провал, сега ми изглежда като победа на нещата, които са важни.

Май още не съм си тръгнала от къщата на Хемингуей.

 За Лира.бг от Кий Уест: Светлозара Кабакчиева
Снимки от авторката

Прочетете още

i9qxG4UVgfX4AdMGnfRzMYEowLQ

„Граф Монте Кристо“ на 180 – екранизацията постави рекорди във Франция

Книгата на Дюма е неувяхващ бестселър Филмът по романа, който излиза за първи път през …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...