Начало / Интервюта / Надя Брайт: Изкуството излиза от рамката, която изобразява жени, ръководени само от любовта

Надя Брайт: Изкуството излиза от рамката, която изобразява жени, ръководени само от любовта

Романът „Миша“ разказва за моралната страна на удоволствията

a7ac92c0202d08b485ecb09c07ac6372_XL

Със сигурност всеки е срещал такава жена – ловка в сделки на най-високо ниво и вихрушка в личния си живот. Необвързана, умна и хаплива, Миша може да се събуди в различни точки на света и да подлуди мъжете с външността си, без да губи своето състрадание и доброта, даже наивност. Тя е събирателен, противоречив образ на млада жена в корпоративния свят на акули, въпросът е докога ще плува там и няма ли накрая да си намери майстора. Описана е както с ирония, така и със сериозни социални послания от Надя Брайт, която е известна стендъп комедиантка, не по-малко интересна личност от своята героиня Миша.

– Надя, като чиклит ли беше замислен вашият роман, а внезапно пое в друга посока?

– Нямах предварителен замисъл за жанра на романа… Единственото, което исках е, историята да е истинска като самия живот. А в живота има всичко – лекомислие, тъга, любов, загуба, силни и слаби моменти. Хората могат да са едновременно умни и глупави, лоши и добри. Важно ми беше да покажа това, както и причините, поради които героите преживяват определени неща и реагират по начина, по който реагират.

– Вярва ли героинята ви в любовта, или повече кариерата я интересува?

– Засега не съм видяла жена, която да не вярва в любовта. Просто вече изкуството излиза от рамката, която изобразява жената като същество, чиято основна цел е „да срещне любовта“. Темата за жената, която се вълнува само от любовния си живот, се изтърка вече. Както и едноизмерните образи на героини, които в действията си са ръководени само от любовта си към някой мъж.

– Всъщност поведението на Миша не е ли характерно предимно за мъжете?231715_b

– Много хубав въпрос. Няколко пъти го чух по-скоро формулиран като констатация от мъже, които прочетоха книгата. Героинята ми не се вписва в образа на жената принцеса, която чака мъжът завоевател, за да заживеят мирно и щастливо накрая. Тя върви през живота си така, както умее и натам, накъдето иска. Понякога не знае какво иска, но не спира да търси истината си. И плаща цената за собствените си грешки. Както и за грешките на семейството си, като всички нас. Също – Миша обича да прави секс и не го прави само „по любов“. Идеята ми не е да налагам някакъв начин на живот като по-правилен. Исках да покажа, че всички трябва свободно да правим изборите си. И всеки наш избор струва нещо.

– Защо темата за домашното насилие намери израз в книгата чрез възрастна жена, което е необичаен случай?

– Всички случаи на домашно насилие са шокиращи и необичайни. Но са много и съществуват сред нас. Причината да включа темата е, че за съжаление, тя е част от нашия живот. За мен историята нямаше да е истинска, ако не бях описала подобен случай. При това – не исках само да опиша случая, а реакциите на околните и възможните развития на такава ситуация.

– Опитът ви като хуморист си личи в „Миша“, ще цитирам такъв бисер от романа – „малко преди да визуализира с кого иска да обикаля клубовете, получи съобщение от майка си. Една от най-хубавите думи на света: Мекици.“ В стендъп комедията съобразявате ли се с реакциите на публиката, може ли от сцената да следите на какво хората се смеят?

– Благодаря, че оценявате хумора ми. Аз започнах да се занимавам със стендъп комедия на 34 години. По-скоро житейският ми опит и начинът ми на изразяване ме направиха стендъп комедиантка, отколкото това занимание да е променило как говоря или пиша. Колкото до въпроса – съобразявам се дали съм смешна, дали забавлявам хората. Съобразявам се с етичните норми, които следвам – да не наранявам публиката или участниците в историите си, както и винаги да пазя достойнството на тези, за които разказвам. Във всички случаи, освен когато говоря за брака си, съм запазила и анонимността на участниците в шегите ми. Но не определям темите си, според това, което ще ми донесе по-голям успех. Автентичност – това е, което ценя и което предлагам.

Разговора води: Людмила Еленкова

Снимка: mamaninja.bg

Прочетете още

243705_b

Любовта ни крепи – напомня го и тази книга

Роман от автор, който пише топло и човечно „Всички пътища водят към теб“ е история …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...