Начало / Любопитно / Роман вдъхнови бразилците за протести

Роман вдъхнови бразилците за протести

Как литературни героини се включиха в демонстрациите срещу президента Болсонаро

IMG-20210831-WA0000

Растението сансевиера, познато и като индийски меч, се отглежда като вечнозелено стайно цвете в България. В афро-бразилската религия обаче то носи голям символичен заряд и се нарича „мечът на Огун“ или „мечът на Янса“. Огун и Янса са ориши, богове от митология на африканския народ йоруба. Огун е бог на войната и желязото, а Янса е смятана за непобедим войн, богиня, която управлява ветровете, бурите и мълниите.

През последните месеци в Бразилия многократно се провеждат  протестни шествия, а в социалните медии се появиха постове срещу президента на страната Жаир Болсонаро. На някои протестни послания, плакати и постове бяха изобразени две жени, които държат по едно листо от меча на Огун. Тези жени са литературни героини от романа „Торто арадо“ на писателя Итамар Виейра Жуниор, а плакатът е вдъхновен от бразилската корица на романа.

Защо бразилците разпознават двете героини като символ на своята битка за равноправие и промяна? Част от темите, засегнати в романа са несправедливото разпределение на земята, поземлените права на местните жители, конфликтите за земя и безправието. Бразилската земя, въпреки огромната си площ, е напоена с кръв от столетните вражди за собственост над имотите, спорове, увеличили се значително в последните години, от началото на управлението на президента Болсонаро. Още през колониалния период земята в Бразилия е съсредоточена в ръцете на няколкостотин семейства и до днес 45 процента от площите са собственост на един процент от населението. Напрежението около земята допълнително се изостря заради лобистки проектозакони прокарани от управлението на Болсонаро, които са в ущърб на местните общности, обитаващи тези земи от векове и засягат опазването на околната среда.

brasil

Историята се развива в средата на 20. век, но времевият отрязък в романа не е ясно маркиран, именно защото конфликтите за земята описани в книгата, са актуални до днес. Романът спечели сърцата на много читател в Бразилия и стана един от символите на протестите срещу неравенствата

Сестрите Бибиана и Белонизия, главните героини в романа „Торто арадо“, живеят в имение в сърцето на щата Баия в Североизточна Бразилия. Момичета се сблъскват с подчинението и безправието, които битуват и до днес в Бразилия. Хората в тяхната общност са наследници на роби, но въпреки че робството е отдавна забранено формално, те нямат право на собственост над земята, която обработват, нито пък получават заплащане за труда си. Историята се развива в средата на 20. век, но времевият отрязък в романа не е ясно маркиран, именно защото конфликтите за земята описани в книгата, са актуални до днес.

Романът спечели сърцата на много читател в Бразилия и стана един от символите на протестите срещу неравенствата, защото  бразилците от селските региони, хората без земя, се разпознаха и видяха отразени проблемите си. Историята в романа се превърна в техния меч на Огун.

Вековните конфликти са описани в тази литературна творба в характерния за бразилските писатели маниер да се разкажат  с изящество и най-грозните и тежки житейски моменти.

Текст Рада Ганкова
Авторът е и преводач на „Торто арадо“

Прочетете още

453736389_1014405704026179_326938687670412279_n

„Да спасиш огъня“ – история за родовата памет и зова на кръвта

Излезе втора книга на Итамар Виейра Жуниор Бразилският писател е роден в Салвадор, щата Баия. …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...